مزایای ساخت دیوار سبز چیست؟

مزایای ساخت دیوار سبز

دیوار سبز دارای مزایای بسیار زیادی است، یکی از ابتدایی‌ترین مزایای دیوار سبز که برهمگان امری آشکار و قابل قبول می‌باشد زیبایی بصری گرین وال است، اما این مزایا به زیبایی و چشم‌نواز بودن دیوار سبز ختم نمی‌شود بلکه گرین وال‌ها مزایای متعددی دارند، که ما در این مقاله به بررسی برخی از آن‌ها پرداخته‌ایم. برای دانستن این مزیت‌ها تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

آرامش و زیبایی چشم‌گیر دیوار سبز

با روی کار آمدن و نصب دیوارهای سبز، در ظاهر و نمای ساختمان‌ها چهره‌ای تازه و شیک نمایان شد و فضای بیرونی و داخلی ساختمان‌ها از حالت سردی و بی‌روحی خارج شد. دیوارهای سبز نه تنها به دلیل رنگ سبزی که دارند به روح و روان انسان جان تازه‌ای می‌بخشند، بلکه زیبایی گل‌ها و گیاهان موجود در نصب دیوار سبز سبب امید به زندگی‌، کاهش استرس و اضطراب و تفکرات منفی در انسان خواهد شد. به همین دلیل نقش شایانی در شادی زندگی انسان دارد.

کاهش هوای گرم و متعادل شدن هوا در شهرها از مزایای ساخت دیوار سبزکاهش هوای گرم و متعادل شدن هوا در شهرها

یکی دیگر از مزایای دیوار سبز، ورود دوباره گیاهان به شهر و سرسبز شدن محیط شهری می‌باشد که تا حدودی سبب خارج شدن آلودگی‌ هوا در مناطقی که دارای دیوار سبز می‌باشد شده است. ورود این گیاهان به شهرها امتیازات دیگری نیز داشته است که می‌توان به خنک شدن فضای نواحی که دیوار سبز دارد اشاره کرد. پس با وجود  این گیاهان، گل‌ها و درختچه‌های کوچک در قاب‌های دیوارسبز هوای شهرها مطبوع‌تر و خنک‌تر خواهد شد، که این موضوع بسیار مورد توجه است.

ترکیب با محیط اطراف

یکی از عناصر مهم دیوار سبز، طراحی پایدار آن می‌باشد، که به سادگی با محیط اطراف، مانند ساختمان‌ها و مناظر اطراف آن‌ها به زیبایی ترکیب می‌شوند که دلیل این ترکیب روح‌نواز همان گیاهان و گل‌های دیوار سبز می‌باشند.

گوناگونی در طراحی دیوار سبز

از دیگر مزایای دیوار سبز، ظاهر گوناگونی است که به طراحی ساختمان‌ها می‌بخشد. به دلیل اجرا شدن دیوار سبز بر روی هر نوع دیواری، سبب شده انسان‌ها با سلیقه‌های مختلف با انواع گل و گیاهان به اجرای آن بپردازند و از مزایای دیوار سبز بهره ببرند.

دیوار سبز و مزایای زیست محیطی آن

از مزایای بسیار پراهمیت دیوار سبز منفعت‌های زیاد آن بر عوامل زیست محیطی می‌باشد. ایجاد دیوار سبز باعث کاهش آلودگی هوا، کم شدن تقریبی گازهای گل‌خانه‌ای، متعادل و برابر شدن پدیده جزیزه حرارتی در شهر و کاسته شدن دمای محیط اطراف می‌شود. هم‌چنین از آلودگی صوتی می‌کاهد و مصرف بیش از اندازه انرژی را کاهش می‌دهد. از دیدگاه اکولوژی نیز، دیوار سبز با خلق زیست‌گاه تاثیر شگرفی در جذب پرندها و انواع گونه‌های گیاهی خواهد داشت که حتی سبب حفظ این گونه‌های گیاهی می‌شود.

کنترل کردن نوسانات حرارتیبازدارنده دما و حرارت

دیوار سبز علاوه بر مزایای قابل لمسی که دارد، دارای مزایایی غیر قابل لمس هم‌چون کنترل کردن نوسانات حرارتی نیز می‌باشد. اگر بخواهیم به شکلی ساده‌تر این مزیت را بازگو کنیم، باید بگوییم که هنگام سرد و گرم شدن هوا و وجود رطوبت در محیط دیوارهای ساختمان و مواد و مصالح موجود بر اثر این نوسانات حرارت آسیب خواهند دید. دیوار سبز در این بین، حکم عایق بیرونی را دارد و از تاثیرات مخرب نوسانات حرارتی جلوگیری خواهد کرد.

بنابراین با عایق شدن دیوار سبز در فصول سرد و گرم سال انرژی لازم را ذخیره کرده و سبب کم شدن هزینه‌های اضافی که به انرژی مرتبط است خواهد شد. آمارها نشان می‌دهند که با ایجاد دیوار سبز دما حدود ده درجه خنک‌تر از دیوارهای دیگر می‌باشد. با وجود این مزیت دیوار سبز را می‌توان در گروه اقتصادی قرار داد.

تقلیل آلودگی صوتی

می‌توان از مزایای دیوار سبز به تقلیل آلودگی هوا اشاره کرد. کاهش صوت یکی دیگر از مزیت‌هایی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. دیواری که پوشیده شده از گیاهان می‌باشد و تا حد بسیاری قادر خواهد بود از انتقال صدا جلوگیری نماید. همین مزیت سبب شده در برخی کشورهای آمریکایی و اروپایی دیوار سبز برای کاهش آلودگی صوتی نصب کنند.

مزیت‌های اجتماعی

با ادغام شدن طبیعت با ساختمان‌ها توسط دیوار سبز سبب زیبایی بیش از پیش محیط‌های شهری شده است. این روزها مردم به صورت اختصاصی دیوارهای سبز نصب می‌کنند و این امر باعث شده حتی شهرداری‌ها نیز برای زیباسازی شهرها و محله‌ها اقدام به این‌کار کنند. زیرا به این امر که داشتن فضای سبز باعث سلامت جسم و روح می‌شود پی برده‎اند.

با ادغام شدن طبیعت با ساختمان‌ها توسط دیوار سبز سبب زیبایی بیش از پیش محیط‌های شهری شده استموقعیت‌های شغلی مختلف

این یک موقعیت مناسب است که به تازگی، باعث به وجود آمدن شغل برای متخصصان گوناگون در زمینه‌ی باغبانی، اجرا، خدمات برای نگه داری دیوارهای سبز، به کارگیری از طراحان که برای اجرای دیوارهای سبز نیاز است و موردهای دیگر که از مزایای خوب گرین وال می‎باشد. و از طرفی می‎توان در شهرها با این روش به زراعت پرداخت. و همین‌طور در قاب‌های دیوار سبز از سبزی‌جات و صیفی‌جات کشت شده استفاده نمود.

بالا بردن ارزش ملک

با به کارگیری دیوارهای سبز به دلیل چشم انداز زیبایی که به محیط می‌بخشند باعث می‌شود در هنگام فروش ملک، خریداران جذب زیبایی محیط اطراف ملک شوند. همین امر باعث می‌شود تا ارزش ملک شما چه تجاری، چه مسکونی به صورت چشم گیری افزایش یابد. بنابراین، استفاده‌ از دیوارهای سبز در فضاهای شلوغ مانند رستورا‌ن‌ها، لابی هتل‌ها، فروشگاه‌ها و محیط‌های شیک، سبب جذب بیشتر مشتری و در نهایت افزایش سود بیشتر می‌شود.

پوشاندن نقص‌های ساختمان

با گذر زمان فرسودگی در محیط خانه و دیوارها زیاد می‌شود. و همچنین هزینه‌های بازسازی، مخصوصا در خانه‌های آپارتمانی بسیار افزایش یافته است. از همین رو استفاده از دیوار سبز، پوششی است برای دیواهای فرسوده و ناقص و همچنین می‌توان در محیط‌هایی که خیلی فضای خالی دارند از دیوارهای سبز استفاده نمود. با استفاده از گرین وال، هم از مزایای فراوانش استفاده می‌کنید و هم در محیطی بسیار زیبا سکونت می‌کنید.

پوشاندن نقص‌های ساختمان از مزایای دیوار سبزشسخن پایانی

برای داشتن محیطی زیبا و سالم و به دور از دود و آلودگی که این روزها بیشتر شاهد آن هستیم بهتر است از دیوارهای سبز استفاده کنیم. از آن‌جا که در مقاله‌ی فوق با مزایای فراوان دیوار سبز آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنیم شما نیز برای شادتر زیستن و داشتن محیطی به دور از استرس و تنش از مزایای دیوارهای سبز بهره‌مند شوید.

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو