مناسب ترین گیاهان دیوار سبز

در سال‌های اخیر برخی از انسان‌ها به دلیل نداشتن مساحت کافی و زندگی آپارتمان نشینی و علاقه آن‌ها به داشتن محیطی سر سبز، تصمیم گرفتند که به کمک گیاهان آپارتمانی و برای ساختن گوشه‌ای سبز و زیبا در فضای اطراف خود به ایجاد دیوار سبز یا همان گرین وال روی آوردند. این امر سبب شد آن‌ها طراوت و شادابی که در طبیعت موجود است را به فضای خانه‌های‌شان دعوت کنند. برای داشتن دیوار سبز ابتدا باید دیواری را انتخاب کنند و پس از آن از دو راه کابلی و یا فلاور باکس می‌توانید با کمک گیاهان رونده، کاکتوس‌ها  و یا درختان مخصوص دیوار سبز خود را اجرا نمایید. برای داشتن دیواری سرسبز نیاز به گیاهان مخصوصی دارید تا بتوانید هم فضای خارجی ساختمان و هم فضای داخل منزل را پوشش دهید. ما در این مقاله شما را با گونه‌های مختلف و مناسب‌ترین گیاهان دیوار سبز آشنا می‌کنیم.

مناسب ترین گیاهان دیوار سبز

۱. گیاه پتوس از خانواده گیاهان رونده

یکی از گیاهان رونده‌ای که برای فضای دیوارهای داخلی منزل مناسب است گیاه پتوس می‌باشد. این گیاه با انواع مختلف و رنگ‌های زیبا موجود می‌باشد. سبز، مرمری، ابلق، هلندی، سیاه، ارتشی، چرمی که تفاوت‌شان در رنگ و اندازه آن‌ها با یکدیگر است. گیاه پتوس بسیار مقاوم بوده و با شرایط گوناگون بسیار سازگار است. پتوس قادر است در شرایط کم نور هم به رشد کردن ادامه دهد و سبز بماند بنابراین برای ساختمان‌ها و فضاهایی که دارای نور کمک هستند بسیار مناسب می‌باشد. پتوس به آبیاری دائمی نیاز ندارد و فقط کافی است در هفته دو دفعه به آن به شکل غبار پاشی آب دهید و در سال دو دفعه کود دهی برایش کافی می‌باشد.

گیاه پتوس از خانواده گیاهان رونده مناسب دیوار سبز

2. خانواده سرخس‌ها

یکی دیگر از گیاهان مناسب برای ایجاد دیوار سبز در فضای داخل منزل خانواده سرخس‌ها می‌باشند. سرخس‌ها بیش از ده‌ها گونه‌ی مختلف را شامل می‌باشند که می‌توان از: سرخس پنجه خرسی، کاپیلر یا پر سیاووشان، سرخس مارچوبه یا گیاه شویدی، پلاتیسریوم یا سرخس شاخ گوزنی، سرخس بستون سرخس برگ شمشیری، سرخس منگوله ای نام برد. این سرخس‌های با ظاهر بسیار زیبا، رونده و آویزی می‌باشند و فضایی بسیار سرسبز را ایجاد می‌کنند. سرخس‌ها نیاز به نور زیاد و مستقیم، خاک مغذی و رطوبت دارند. از فواید این گیاه سمی نبودن آن می‌باشد که برای حیوان‌ها و انسان‌ها هیچ ضرری ندارد.

سرخس‌ها یکی دیگر از گیاهان مناسب برای ایجاد دیوار سبز در فضای داخل منزل

۳. برگ انجیری

برگ انجیری به نور غیر مستقیم و سایه روشن نیاز دارد به همین خاطر مناسب برای دیوارهای سبز منازلی است که دارای نور متوسط می‌باشند. آبیاری این گیاه دو بار در هفته می‌باشد و برای آن‌که برگ‌هایی زیبا و پهن داشته باشد می‌بایست غبار پاشی انجام دهید. گیاه برگ انجیری در دمای بین 18 تا 27 درجه رشد خواهد کرد و مناسب‌ترین دما برای این گیاه در منزل می‌باشد. به دلیل این‌که ریشه‌های برگ‌ انجیری قابلیت پوسیدگی دارند بنابراین می‌بایست از فلاورباکسی که دارای خاک سبک و کمپوست با زهکشی عالی است استفاده نمود.

برگ انجیری

۴. سیسوس گیاهی زیبا، مناسب برای دیوار سبز

گیاه سیسوس، گیاهی علفی می‌باشد، که بدون گل و میوه است و جزء خانواده انگورسانان محسوب می‌شود. گیاه سیسوس گیاهی آبشاری است و به نور فراوان نیازمند است. در دمای 15 الی 20 درجه رشد می‌کند و اگر در دماهای زیادتر قرار بگیرد حتما نیاز به غبار پاشی دارد.

سیسوس گیاهی زیبا، مناسب برای دیوار سبز

۵. گیاه اسکینانتوس یا رژلب

این گیاه با گل‌های قرمز جذاب گیاهی آویز می‌باشد و گیاه مناسبی برای دیوار سبز است. اسکینانتوس یا همان رژلب گیاهی هوازی است که برای رشد نیاز دارد داخل فلاورباکس را از خزه و ذغال سنگ پرکرده و سپس در رطوبتی 50 درصدی نگهداری شود. اسکینانتوس را هر روز باید غبار پاشی کرد. ماه‌ها و روزهای گرم سال این گیاه نیاز به مراقبت و رطوبت بیشتری دارد و هر روز باید غبارپاشی آن را بیشتر کنید. گیاه اسکینانتوس به دمای 18 الی24 درجه و نور تقریبا مستقیم نیازمند است زیرا در صورت کم بودن نور برگ این گیاه قهوه‌ای رنگ خواهد شد.

گیاه بیلبرجیا مناسب برای دیوار سبز

۶. گیاه بیلبرجیا

گیاه بیلبرجیا گیاهی زیبا و مناسب دیوار سبز است. این گیاه نیاز به آب دهی و غبار پاشی هفتگی دارد و لازم است در دمای 21 الی 27 درجه و در مجاورت نور فراوان اما غیر مستقیم قرار بگیرد. گیاه بیلبرجیا نیاز به خاک سبک دارد و هر دو هفته یک بار به کوددهی نیازمند است. گل‌های بسیار زیبایی دارد و برگ‌های آن به رنگ سبز است و مناسب دیوار سبز منازل شما می‌باشد.

گیاه بیلبرجیا گیاهی زیبا و مناسب دیوار سبز

۷. گیاه دایکوندرا یا همان شبدر آمریکایی

گیاه دایکوندرا گیاه بسیار مقاومی است و در دمای سرد تا منفی 15 درجه نیز مقاومت خود را حفظ می‌کند. این گیاه مناسب برای فضای بیرون منزل مانند بالکن، تراس، روف، باغچه است. این گیاه نیازمند آبیاری متوسط است و غبار پاشی برای آن بسیار سودمند می‌باشد. شبدر آمریکایی یا دایکوندر برای اشخاصی که به دیوار سبز یک‌پارچه و مخملی علاقه دارند توصیه می‌شود.

گیاه دایکوندرا یا همان شبدر آمریکایی

۸. گیاه سبز کدونانته

این گیاه سبز رنگ زیبا و براق، گیاهی قدیمی به شکل آویز با گل‌هایی به رنگ سفید و ریز می‌باشد. گیاه کدونانته گیاهی است که در دمای 13 الی 25 درجه رشد کرده و به نور بالا اما غیر مستقیم نیاز دارد.

گیاه سبز کدونانته

۹. آنتوریوم آندرانوم

گل آنتوریوم که به گل فلامینگو نیز معروف می‌باشد، گیاهی است با برگ‌هایی قلب مانند و گل‌هایی رنگارنگ که در دمای 18 الی 30 درجه سانتیگراد نگهداری می‌شوند. این گل زیبا به نور کم اما غیر مستقیم نیاز دارد به همین خاطر است که مناسب دیوار سبز آپارتمان‌هایی بانور کم است. گل فلامینکو را در روزهای سرد سال هفته‌ای یک دفعه و در روزهای گرم سال هفته‌ای دو دفعه آب دهی کنید.

آنتوریوم آندرانوم

۱۰. گیاه دم روباهی یا اکالیفا

دم روباهی گلی بسیار زیبا و خوش‌رنگ می‌باشد. دمای مطلوب دم روباهی دمایی بین 18 الی 20 درجه است و به نور خیلی فراوان اما غیر مستقیم نیاز دارد.. این گیاه دارای برگ‌هایی سبز و پهن است. دم روباهی تحمل بی‌آبی را ندارد و به هیچ عنوان نباید خاک آن خشک شود. به همین دلیل نیاز به آبیاری دقیق دارد و در روزهایی که هوا بسیار گرم‌تر است، روزانه و به شکل منظم می‌بایست غبارپاشی شود. این گیاه مناسب دیوار سبز آپارتمان‌های نور گیر می‌باشد.

گیاه دم روباهی یا اکالیفا

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو