هنر دیوار سبز ، هنری جدید در قرن بیست و یکم

دیوار های معمول سطوح رنگی یکدستی هستند که انتخاب امن و بی دردسری برای طراحان داخلی بحساب می آیند. این دیوار ها به تنهایی حس خاصی به مخاطب منتقل نمی کند و صرفا برای برجسته کردن سایر المان های فضای داخلی است. اما از نظر ما هنر دیوار سبز این است که علاوه بر ایجاد تاثیر، در ذهن بیننده شخصیت جدیدی را برای آن فضا خلق میکند.

گویی در مجاورت یک دیوار سبز به انسان حس حضور دست می‌دهد و این آن احساس متفاوتی است که موجب می شود هنر دیوار سبز به فضا زندگی بخشد.

دیوار سبز
دیوار سبز بهار و پاییز به مساحت 36 مترمربع واقع در موزه هنرهای معاصر تهران است.

دیوار سبز هنری از قدیم تا امروز

دیوار سبز یکی از هنرهای جدید و بزرگ قرن بیست و یکم است که مجموعه ای ارزشمند از رشد طبیعت، فناوری و بشریت به حساب می آید. در طول ۱۰ سال گذشته، این نقاشی‌های دیواری زنده در موسسه ها، دفاتر و مراکز خرید زیادی در سراسر جهان ظاهر شده‌اند. در ایران نیز از سال 1394 تا به امروز برند ضیااکو پیشرو و سرآمد این حوزه در ایران بوده و پروژه های زیادی را در دفاتر و مراکز تجاری و مسکونی اجرا کرده است. در این بین برخی به روش هیدروپونیک و برخی به روش گلدان های دیواری ضیااکو بوده است.

دیوارهای پوشیده از گیاه فرصتی را فراهم می‌آورند که فضای خود را سبز و طبیعت گرایی یا حضور در طبیعت را به طراحی خود تزریق کنید. در حقیقت این همان خلاقیت هنری است که در فضا به آن احتیاج داریم؛ ایجاد فضایی آکنده از نور و حیات. این اتفاق فرصتی جدیدی را برای معماران ایجاد می‌کند تا فضاهای داخلی و خارجی خود را در یک بستر کاملاً متفاوت ارائه دهند. بستری که از جنس گیاهان و سبزینگی است.

دیوارسبز هوآوی به مساحت 75 مترمربع در ساختمان مرکزی این برند در تهران واقع شده است.

با این هنر برند شما به چشم می آید

برندها باید قوی، منحصر به فرد و مهندسی شده باشند تا سازمان و ارزش‌های بنیادی آن را به درستی نشان دهند. دیوار سبز با شخصی کردن فضا و ایجاد جریان زنده و فعال در محیط، فضا را به حرکت در می‌آورد. این حرکت، شادابی و سلامت برند را افزایش می دهد.

مدیران بر این باورند که افزودن یک دیوار سبز به یک ساختمان این پیام را به بازدیدکنندگان و کارکنان می‌فرستد که این شرکت نگران آینده‌ی جهان و حال خوش کسی است که وارد ساختمان می‌شود. در حقیقت قرار دادن یک دیوار سبز بعنوان المانی سبز و زنده در فضای لابی لایه‌ای از آرامش و مهربانی را به برند یک شرکت اضافه می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم پروژه‌ی دیوار سبز ضیااکو در شرکت هوآوی را ببینید. در این پروژه‌ها بازدیدکنندگان از لحظه‌ی ورود شیفته‌ی آرامش و استقبالی می‌شوند که این گیاهان با چیدمانی زیبا و نزدیک به طبیعت به وجود آورده اند. همچنین باید بدانیم در شهری مانند تهران که موضوع آلودگی هوا همیشه در صدر نگرانی‌ها است، کارمندان از تلاش مدیران در جهت ارائه‌ی کیفیت بهتر هوا قدردانی می‌کنند.

دیوار سبز
دیوار سبز کاریزما در فضای لابی این مجموعه ی اداری قرار گرفته است.

دیگر موضوع مهم در مواجهه با دیوار سبز این است که آن‌ها کنجکاوی را در مورد نحوه ساخت و نگهداری آن‌ها برمی انگیزند. فناوری جدید و هنر مدرن آن باعث می‌شود انسان در مواجه با این اثر مکث کند. البته که قرن‌هاست که از گیاهان برای طراوت، شادابی و بازگرداندن حس خوب به افراد استفاده می‌شود اما تلفیق این استفاده قدیمی از گیاهان با فناوری مدرن رشد آن‌ها پیوندی عمیق بین نقاط قوت گذشته و آینده ایجاد می کند. این یک تزریق حیاتی و ریشه ای برای هر برند است.

دیوار سبز یک هنر گران قیمت است

با این حال، هزینه‌ی این هنر اغلب یک عامل محدود کننده است و پرداخت آن را برای اکثر جوامع دشوار می‌کند. بخشی از این هزینه ها مربوط به طراحی و اجرای آن و بخش دیگری که به همان اندازه اهمیت دارد مربوط به نگهداری و مراقبت از آن است. در همان بخش طراحی و اجرا نیز هزینه ی زیادی صرف تهیه و آماده سازی گیاهان می شود. یک دیوار سبز به روش هیدروپونیک می‌تواند صدها متر ارتفاع و عرض داشته باشد و این یعنی تعداد بی اندازه ای از گیاهان که بر روی یک سطح عمودی کاشته شده اند. دیوار سبز هدیش مال با مساحت 121 مترمربع یک نمونه ی عالی از نظر مساحت و ارتفاع است.

دیوار سبز چیست؟ مجتمع کوروش یکی از لوکس ترین مجموعه های مسکونی تهران به شمار می رود که بیش از 120 مترمربع دیوار سبز دارد.
مجتمع کوروش یکی از لوکس ترین مجموعه های مسکونی تهران به شمار می رود که بیش از 120 مترمربع دیوار سبز دارد.

همچنان که اجرای یک دیوار سبز می‌تواند زیبا و جذاب باشد، سختی‌های زیادی را نیز به همراه دارد. ماهیت تخصصی و چند مهارتی دیوار سبز آن هم در مقیاس‌های بزرگ می‌تواند دلهره‌آور باشد. از نظر ما برای اجرای موفق یک پروژه بزرگ دیوار سبز وجود دانش گیاه شناسی، مهندسی، ساخت و ساز، سیستم‌های تاسیساتی و الکتریکی، و در نهایت سلیقه و زیبایی‌شناسی هنری امری حیاتی هستند.

با توجه به این پیچیدگی ها، تنها تعداد کمی از شرکت‌ها حتی تلاش می‌کنند تا نصب یک دیوار سبز بزرگ را با موفقیت انجام دهند. این امر نه تنها قیمت دیوارهای سبز را در بیشتر شرایط بالا نگه داشته بلکه همچنان در حال افزایش است. در نتیجه، دیوارهای سبز به احتمال زیاد در جوامعی یافت می‌شوند که در آنجا هزینه آنچنان مانعی ندارد. در حالی که برای این بخش‌های جامعه مهم است که از این هنر جدید حمایت کنند تا به سمت آینده‌ای پایدارتر حرکت کنیم.

هنری که برای تمام مردم جذاب است

هنگامی که فضای سبز را در فضای کاری یا رستوران خود قرار دهید، می‌توانیم به شما قول یک محیط بدون استرس را بدهیم. به جرات می‌توان گفت که مردم از این گوشه‌ی دنیا کمی بیشتر از آنچه که معمولاً لذت می‌برند لذت خواهند برد یا حتی از آن به عنوان پناهگاهی در برابر نگرانی‌های روزمره استفاده خواهند کرد.

دیوار سبز کاپیتان هیدروپونیک
فضای باز رستوران کاپیتان که با یک دیوار سبز احساس متفاوتی ایجاد کرده است.

دیوار سبز به مانند یک اثر هنری زنده در گوشه ی دنج خلوت شما فرصتی برای تجربه ی حس آرامش و سرزندگی فراهم می‌کند.

کافی است فقط به اطراف خود نگاه کنید. دیوارهای سبزی را خواهید دید که می‌توانند نفس شما را بند بیاورند! البته، در سرتاسر دنیا باغ‌های افقی و معمول زیبایی وجود دارد، اما باغ‌های عمودی یا همان دیوار سبز واقعاً چیز خاصی هستند و معمولاً بعنوان جذاب‌ترین قسمت یک فضای داخلی یاد می‌شوند. همانطور که گفته شد آن‌ها می‌توانند یک دیوار ساده یا فضای مینیمالیستی را به یک اثر هنری منحصر به فرد تبدیل کنند.

در مجاورت یک دیوار سبز تنها این قاب‌های چوبی یا فلزی نیستند که می‌توانند به عنوان نقطه‌ی مقابل دیوار سبز عمل کند. بلکه آب نما مکمل ایده‌آلی برای دیوار سبز طبیعی است. همانطور که آبشار برای گیاهان سرسبز در دنیای طبیعی نقش مکمل را ایفا می‌کند. صدای تراوش ملایم آب، فضای آرامی را که توسط دیوار سبز ایجاد می‌شود را دو‌چندان می‌کند. و این در حالی است که دیوار پوشیده از گیاه نیز ویژگی آب را به خوبی نشان می‌دهد.

دیوار سبز یا گرین وال ضیااکو به روش هیدروپونیک در فضای نیمه باز یک خانه ی لوکس واقع در دیباجی تهران
در پروژه ی یاسمن ، 2 دیوار سبز در بین یک آبنما قرار گرفته است.

سخن پایانی

اگر در حال طراحی یک فضای داخلی مینیمالیستی و مدرن هستید، هنر دیوار سبز می تواند با ایجاد یک دیوار پوشیده از گیاه، گرما و بافت طبیعت را به فضای شما بیاورد. این دیوار سبز فضای زیادی را هم اشغال نخواهد کرد چرا که دیوار سبز ضیااکو به روش هیدروپونیک تنها ۶ سانتی متر بیرون زدگی در قسمت سازه و تاسیسات دارد.

همچنین مطمئن باشید که روش های دیوار سبز ضیااکو هم مناسب فضای داخلی و هم مناسب فضای بیرونی است. این امر موجب شده که پروژه‌های اخیر ما در هر دو شرایط باشد. دیوار سبز موزه‌ی هنرهای معاصر در فضای بیرونی و دیوار سبز کوروش در فضای داخلی طراحی و اجرا شده است.

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو