نورپردازی روف گاردن و نکات مهم آن

روف گاردن یا همان بام سبز بخشی جذاب در پشت بام است که امروز اکثر مردم از ساخت آن به دلیل فواید بسیاری که دارد استقبال می‌کنند. برای این‌که به زیبایی و جذابیت هر چه بیشتر آن بیفزاید، نیاز است که از نورپردازی روف گاردن استفاده کنید. نورپردازی سبب می‌شود بام سبز و تمامی اجسامی که برای ساخت آن به‌کار رفته است جلوه بسیار شیک‌تری به خود بگیرند.

برای ساخت روف گاردن هزینه‌هایی لازم است که مقداری از این هزینه‌ها می‌بایست برای ایجاد نورپردازی بام سبز خرج شود. بنابراین یکی دیگر از شاخص‌های زیباتر نشان دادن اشیا و بناها در روف گاردن که به مراتب، سبب افزایش چشم‌نواز بودن بام سبز در شب می‌شود، نورپردازی روف گاردن می‌باشد.

این را هم بخوانید: دیوار سبز چیست؟ آشنایی با روشهای 2022 دیوار سبز

رعایت اصول نورپردازی روف گاردن

برای داشتن محیطی زیبا و چشم‌گیری که می‌خواهید خلق کنید، لازم است اصول نورپردازی را به خوبی رعایت نمایید. این اصول شامل مواردی هم‌چون کاربرد، ابعاد، اندازه‌گیری کلی محیط روف گاردن است.

رعایت اصول نورپردازی روف گاردن

مزایای ایجاد نورپردازی روف گاردن

 • توسعه کارکرد بام سبز در فعالیت‌های شب و روز
 • ایجاد چشم اندازه بی‌ترس در شب
 • بهتر شدن شرایط مراقبت از گیاهان روف گاردن
 • فرصت استفاده کامل از تمامی محیط‌ها، پس از نورپردازی در شب

این را هم بخوانید: مراحل اجرای روف گاردن و نکات آن

نورپردازی بام سبز و الزامات آن

برای طراحی و ایجاد نورپردازی روف گاردن و ایوان سبز در پشت بام مطالبی هست که باید پیش از اجرای نورپردازی با آن آشنا شوید این مسائل شامل ایمن‌سازی، شدت و رنگ در نورپردازی بام سبز است که به صورت جداگانه به این موضوعات در ادامه مقاله به شکل مختصر به آن خواهیم پرداخت.

 • ایمن‌سازی نورپردازی
 • شدت و قدرت
 • رنگ نورپردازی

 

ایمن‌سازی نورپردازی روف گاردن

نورپردازی به دلیل بودن در فضای باز و پشت بام گاها امکان وجود رطوبت و یا خیسی را دارد، به همین دلیل باید بسیار امن و با احتیاط و دور از دسترس کودکان آن را کاور نمود، تا اتصالات برق باعث برق گرفتگی و خطراتی احتمالی از این قبیل برای کاربران نشود.

ایمن‌سازی نورپردازی روف گاردن

شدت و قدرت نورپردازی روف گاردن

موضوع مهم دیگری که در نورپردازی روف گاردن باید به آن دقت نمایید، میزان شدت و قدرت نور در پشت بام می‌باشد. این عمل در حالی‌که سبب روشنایی و قشنگی پشت بام می‌شود، اما نباید باعث ایجاد مزاحمت همسایه‌ها و ساختمان‌های اطراف شود زیرا، نور زیاد سبب آسیب رساندن به چشم افرادی می‌شود که در مجاورت آن قرار دارند. بنابراین فضا را به دقت و طبق اصول و مناسب با محیط مورد نظر نورپردازی کنید تا از این خطرات موصون بمانید.

 

رنگ‌های مورد استفاده نورپردازی روف گاردن

پیش از انتخاب نوع رنگ برای ایجاد نورپردازی روف گاردن، ابتدا باید به سبک طراحی محیط و هدفی که نور می‌خواهد مورد استفاده قرار بگیرد توجه شود. این نورپردازی می‌تواند به شکل تک رنگ و یا گروهی از رنگ‌های گوناگون است، اما بهتر است که در نورپردازی بام سبز از 3 الی 5 رنگ استفاده نمایید.

 

نورپردازی گیاهان روف گاردن

همان‌طور که می‌دانید نور خورشید امکان دارد به همه قسمت‌های بام به صورت یک‌سان نتابد، در قسمت‌هایی که نور گیری کمی دارد می‌توانید پس از کاشت گیاه برای تامین نور کافی از نورپردازی استفاده کنید. در واقع نور گیر نبودن بام به شکل برابر، در روف گاردن‌ها اهمیت به‌سزایی ندارد و کاربرد آن بیشتر در حیاط خلوت و لابی سبز به دلیل تاریک بودن و کم نور بودن می‌باشد، و در این مکان‌ها بیشتر برای تامین کردن نور مورد نیاز گیاهان می‌بایست از لامپ‌ها ی مخصوص به این‌کار با طیف نور استفاده کرد.

 

تجهیزات مورد نیاز روف گاردن

 • نورافکن‌ها
 • چراغ‌های دفنی یا زمینی
 • چراغ‌هایی با  پایه‌های بلند و کوتاه
 • چراغ‌هایی برای زیر پله
 • نورپرازی‌های عمیق

 

طراحی نورپردازی روف گاردن

نورپردازی روف گاردن کاری است که می‌توان آن‌را در هر فضایی انجام داد. این نورپردازی می‌تواند گاهی برای بیان چگونگی موقعیت فضا نیز انجام بگیرد. در روف گاردن‌ها قادر هستید نورپردازی را در روی کار و همین‌طور در داخل کار انجام دهید.

 • نورپردازی برای زیبایی مسیر
 • نور پردازی نشیمن
 • نورپردازی اقلام

 

نورپردازی مسیر در بام سبز

برای زیبا کردن مسیر رفت و آمد کاربر می‌توانید حاشیه راه را، با استفاده از نورهای زیبا و هم‌چنین نورهای مخفی در در کف محل عبور به نورپردازی بام بپردازید. اگر در مسیر خود رواق (سایبان،  هشتی، ایوان، درگاه) دارید می‌توانید نورها را از این رواق‌ها برای زیباتر شدن کار قرار دهید.

در مواردی خاص برای نورپردازی توسط کارفرماها، زیبایی کار نسبت به کاربردی بودن نورپردازی بیشتر مد نظر قرار می‌گیرد. این کارفرماها برای زیبایی در کف و سقف به ایجاد فیبرهای نوری می‌پردازند و از پر گولاها که سازه‌ای هستند با سقف مشبک و نیم سایه که به محوطه‌سازی کمک می‌کنند استفاده می‌نمایند. در برخی مواقع نیز به زیباسازی دیوارهای فضای بام سبز از طریق نورپردازی استفاده می‌کنند.

 

نور پردازی نشیمن در بام سبز

برای این‌که در همه ساعت‌های شبانه روز از کاربرد نشیمن استفاده نمایید می‌توانید به ایجاد نورهای جذاب در هر نشیمن به صورت جداگانه بپردازید. این عمل سبب بیشتر شدن کاربرد استفاده از نشیمن خواهد شد. دلیل دیگری که سبب می‌شود از نورپردازی در داخل نشیمن استفاده شود این است که، سبب کاهش هزینه و نگرفتن فضای اضافی محیط برای نصب نورپردازی خواهد شد. از روش مینیمال طراحی قادر خواهید بود که نورها را در داخل خود نشیمن بام سبز ایجاد کنید.

نورپردازی اقلام موجود در روف گاردن

نورپردازی اقلام موجود در روف گاردن

برای ایجاد روف گاردن در ابتدای کار نیاز به اقلامی ضرور دارید، این اقلام شامل فلاورباکس‌ها، آب‌نما، پنجره‌های کوچک جهت حفظ گلدان، گیاهان، درخت‌چه‌ها، لوازمی جهت تزیین و غیره … نیاز است که هنگام نورپردازی می‌توانید باتعبیه نور بر روی و زیر این اقلام به زیباتر شدن بام سبز خود بپردازید. بنابراین قادر خواهید بود که تراس و فضای سبز روف گاردن را با کمک نورپردازی برای داشتن شب‌هایی نورانی و شیک تامین نمایید.

 

کلام آخر

حال که با زیبایی‌های نورپردازی بام سبز آشنا شده‌اید، می‌توانید برای داشتن محفل‌های گرم و دوستانه کنار عزیزان خود از این مکان چشم‌گیری که ساخته‌اید لذت ببرید و شب‌هایی نورانی و به یاد ماندنی برای خود و اطرافیان‌تان بسازید. به یاد داشته باشید که تمامی نکات و اصول ایجاد نورپردازی روف گاردن را رعایت نمایید.

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو