نور مناسب دیوار سبز کدام است؟ بررسی انواع نور و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن

نور طبیعی در بیرون از خانه منبع ایده آلی برای رشد گیاهان است. اما وقتی با فضای داخلی طرف هستیم موضوع کمی متفاوت می‌شود. در این مقاله سعی داریم که بفهمیم نور مناسب دیوار سبز چیست و شامل چه پارامترهایی می‌شود.

گیاهان نیازمند نور کافی برای رشد هستند

نور روز نزدیک به ۱۰۰.۰۰۰ لوکس روشنایی تولید میکند. این میزان نور برای بوته ها، سبزیجات، چمن ها، ساکولنت‌ها و بسیاری از گیاهان که در نور کامل یا نیم سایه زندگی می‌کنند بسیار مناسب است.

برای داخل خانه‌ی شما انتخاب ما گیاهان کم نور گرمسیری است که در واقع گیاهان بومی جنگل هستند. این گیاهان در زیر سایه‌ی درختان زندگی می‌کنند. در شرایط ایده آل خود ۲۵۰۰ لوکس نور دریافت می‌کنند و دمای محیط زندگیشان نزدیک به ۲۱ درجه است. این شرایط برای زندگی خود ما نیز ایده آل است. در واقع چیزی که ما به عنوان «گیاهان آپارتمانی» درنظر می‌گیریم مناسب شرایط زندگی مطلوب و بهینه ما نیز هست. شما می‌توانید در این مقاله لیستی از گیاهان مناسب دیوار سبز را ببینید.

دیوار سبز زایگان به روش هیدروپونیک توسط ضیااکو طراحی و اجرا شده است
طیف وسیعی از گیاهان گرمسیری که در دیوار سبز زایگان طراحی و اجرا شده است

گیاهان کم نور گرمسیری، نور مناسب غیرمستقیم را دوست دارند در حالی که نور شدید یا آفتاب مستقیم شاخ و برگ‌هایشان را می‌سوزاند. اما باید توجه داشت در مکان‌های تاریک برای تامین نور این گیاهان از نور‌های مکمل استفاده می‌کنیم.

نور خورشید بعنوان منبعی رایگان

 ایده‌آل‌ترین نور برای گیاهان همان نور خورشید است که از بالای سر و یا پنجره‌ای که در مقابل دیوار سبز است به آن می‌تابد. هیچ هزینه‌ای ندارد و در دسترس‌ترین راه حل است. همانطور که در دیوار سبز کامرانیه می‌بینیم، این نوری که از طریق یک پنجره بزرگ بر روی دیوار می‌افتد، برای گیاهان گرمسیری کم نور شرایط‌ ایده‌آلی را فراهم می‌کند. در این فضا ما شاهد هستیم که هر روز پرتوی از نور به مدت چند ساعت از روی دیوار سبز عبور می‌کند.

دیوار سبز یا گرین وال ضیااکو به روش هیدروپونیک در فضای تراس یک خانه مدرن در کامرانیه تهران
دیوار سبز کامرانیه که بصورت طبیعی از نور خورشید استفاده می کند.

روشنایی خود را بسنجید

برای تعیین سطح نور یک نورسنج تهیه کنید. نورسنجی که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم نورسنج یونیتی مدل UT383 است. همانطور که قبل‌تر در همین مقاله نیز بیان شد، سطح نور با لوکس اندازه گیری می‌شود و هر لوکس معادل یک لومن بر متر مربع است. یک لومن نیز عبارت است از کل نور خارج شده از یک منبع نور در هر ثانیه. در علم نورسنجی، لوکس به عنوان مقیاسی برای سنجش شدت نور مورد استفاده قرار می‌گیرد که این نور بوسیله چشم انسان درک می‌شود.

در طبیعت گیاهان کم نور گرمسیری با ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لوکس روشنایی زنده می‌مانند و هرروز ۸ تا ۱۰ ساعت نور نیاز دارند. برای گل دادن و رشد این گیاهان به ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لوکس روشنایی نیاز است. در این بین سرخس‌ها حتی نور بیشتری از بقیه نیاز دارند. این نور چیزی در محدوده ۷۰۰۰ لوکس است.

رنگ کلوین

انتخاب رنگ بیشتر بر چشم‌انداز گیاهان و نحوه‌ی دیدن شدن آن‌ها تاثیر می‌گذارد. رنگ‌های گرم‌تر حال و هوای نور خورشید را بازآفرینی می‌کنند که حس سر زندگی را بر روی گیاهان بوجود می‌آورد. نور آبی‌تر به رشد گیاهان کمک خواهد کرد تا شاخ و برگ خود را افزایش دهند. آن چیز که بیشتر از همه انسان را شگفت زده می‌کند، زیبایی و هنر یک دیوار سبز در قرن ۲۱ است. بنابراین ۴۰۰۰ کلوین، نورگرم و متعادلی برای روز است که برای گیاهان نیز ایده آل‌ترین گزینه است.

نور مناسب دیوار سبز کدام است؟ بررسی انواع نور و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن
مقایسه ی نور رنگ های مختلف از سفید گرم تا سفید سرد

رنگ‌های گرم‌تر حال و هوای نور خورشید را بازآفرینی می‌کنند که حس سر زندگی را بر روی گیاهان بوجود می‌آورد.

استفاده ی گیاهان از طیف نوری

گیاهان در طبیعت به گونه‌ای تکامل یافته‌اند تا فتوسنتز خود را در ابتدا و انتهای طیف نوری انجام دهند. در محدوده‌ای که برای آن‌ها بهینه باشد. خوب است بدانید برای رشد گیاهان نور فرابنفش مورد نیاز است در حالی که طول موج‌های قرمز در فازهای گل دهی و میوه دهی به آن‌ها کمک می‌کند.

اما پیشنهاد ما برای نور مناسب دیوار سبز این است که طیف گسترده‌ای از نور را در اختیار گیاهان قرار دهیم تا از زیبایی قابل مشاهده گیاهان نیز لذت ببریم.

استفاده ی گیاهان از طیف های مختلف نور جهت فتوسنتز
استفاده ی گیاهان از طیف های مختلف نور جهت فتوسنتز

روشنایی ال ای دی

پیشرفت‌های اخیر در حوزه‌ی تکنولوژی باعث پیدایش تجهیزات روشنایی‌ای شده است که در عین بازدهی بالا، هزینه‌ی کمی را برای کارفرما ایجاب می‌کند.

چراغ‌های نقطه‌ای (اسپات لایت) با متمرکز کردن میزان مناسبی از روشنایی نور مناسب دیوار سبز هستند. لامپ‌های ال‌ای دی در یک نقطه‌ی ۳۶ درجه‌ای تابش می‌کنند که‌ایده‌آل گیاهان می‌باشد. ما در ضیااکو نور را به تمامی نقاط دیوار سبز به طور یکسان می‌رسانیم. در حالتی که گیاهان از نور دور هستند از چراغ‌های متمرکز‌تر و در حالتی که گیاهان به نور نزدیک هستند از چراغ‌های گسترده‌تری استفاده می‌کنیم. در واقع چیزی که برای گیاهان‌ایده‌آل است، ترکیب این دو نوع نور است.

چراغ‌های LED با قدرت بالا

این بسیار خارق العاده است که یک لامپ ال‌ای دی می‌تواند ۴۰۰۰ لومن نور تولید کند در حالی که تنها ۴۲ وات برق مصرف می‌کند. این قدرت آن‌ها است که باعث می‌شود برای تمرکز انرژی نور به دیوار بسیار مناسب باشند. آن‌ها می‌توانند به راحتی این انرژی را تولید کنند زیرا فن‌های خنک کننده‌ی کوچکی داخلشان تعبیه شده است.
این فن خنک کننده داخل چراغ صدای ناچیزی را تولید میکند. قابلیت مثبت آن این است که هوای گرم و خشکی بر روی دیوار سبز شما می‌وزد. این اتفاق به افزایش گردش هوا نیز کمک می‌کند که برای گیاهان بسیار ضروری است. همچنین موجب خشک شدن سریعتر بستر گیاهان در بین آبیاری می‌شود که برای گیاهان بسیار ایده آل است. از طرفی این فن‌ها با کارکرد مداوم خود توانایی دیوار را برای پاکسازی هوا بیش از پیش بهبود می‌بخشند. این موضوع علاوه بر کارکرد دیوار سبز در مصرف بهینه ی انرژی است.

جالب است بدانید که ترکیبات آلی فرار (VOC) که در هوا وجود دارند و بخشی از مشکلات آلودگی را می‌سازند بوسیله‌ی ریشه گیاهان جذب و تجزیه می‌شوند. دیوار سبز هیدروپونیک ضیااکو با استفاده از بستر نمدی شرایطی را ایجاد می‌کند که هوا پس از برخورد به سطح نمد مرطوب توسط ریشه‌ها جذب شود. در نتیجه می‌توان گفت که حرکت هوا از فن‌های چراغ به افزایش راندمان پاکسازی هوا کمک شایانی می‌کند.

دیوار سبز
استفاده‌ی صحیح از چراغهای LED در مقابل دیوار سبز

چند لامپ باید استفاده کنیم؟

مساحت دیوار در متر مربع X لوکس مورد نیاز گیاهان = لومن کل
لومن کل / لومن هر لامپ = تعداد لامپ
۲۵۰۰ لوکس روشنایی مناسبی برای گیاهان است. این عدد برای اکثر گیاهان آپارتمانی کم نور مناسب خواهد بود.
به عنوان مثال: دیواری را در نظر بگیرید که ۵ متر عرض و ۳ متر ارتفاع دارد. ما می‌دانیم که روشنایی مورد نیاز گیاهان ۲۵۰۰ لوکس بر روی سطحشان است. در نتیجه:
۱۵ x ۲۵۰۰ لوکس = ۳۷.۵۰۰ لومن
۳۷۵۰۰ / ۳۰۰۰ لومن در هر لامپ = ۱۲ لامپ

استفاده از چراغ ریلی

چراغ‌های ریلی یا اصطلاحا Track Light‌ها برای یک دیوار سبز بهترین هستند. زیرا این امکان را به شما می‌دهند که چیدمان روشنایی خود را در هنگام رشد گیاه تغییر دهید.

دیوار سبز دوچرخه
استفاده از نورهای ریلی متعدد در برابر دیوار سبز دوچرخه بجهت کنترل بهتر نورپردازی

تایمر روزانه‌ی خودکار برای روشنایی

در اکثر پروژه‌های بزرگ ما دیوار سبز به یک سیستم هوشمند متصل است. بخشی از این سیستم آبیاری و تغذیه‌ی گیاهان را مدیریت می‌کند و بخشی از آن مربوط به کنترل روشنایی است. این تایمر‌های خودکار راهی ساده و قابل اطمینان برای کنترل روشنایی هستند. گیاهان شما باید در روز ۱۰ ساعت روشنایی دریافت کنند و سپس یک شب استراحت کنند.

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو