گیاهان مناسب برای دیوار سبز هیدروپونیک

یکی از مهمترین بخش های طراحی و اجرای دیوار سبز انتخاب گیاهان مناسب می باشد زیرا گیاه به عنوان موجود زنده در سال های آتی شکل خود را تغییر می دهند و مخاطب به دنبال شادابی همواره از دیوارسبز است. نکات زیر شاید در ابتدا کلی به نظر برسد اما در هر لحظه توجه به گیاهان دیوار سبز و انتخاب آنها بسیار مورد اهمیت هستند و باید همواره در نگاه به هر گیاهی این معیارها در ذهن طراح مطرح شود. گیاهان غالبا به ۳ دسته زیر از منظر محل مناسب برای رشد و نمو تقسیم می شوند:

گیاهان آپارتمانی

گیاهانی که اصالت استوایی دارند و به آب و هوایی ۱۸ الی ۳۰ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی بالای ۳۰ درصد نیاز دارند. این گیاهان خود از منظر نیاز نوری به ۳ دسته تقسیم می شوند الف : سایه دوست این گیاهان در محیط سایه و دور از تابش آفتاب سالم باقی می مانند. ب : آفتاب دوست این گیاهان برای رشد خود نیاز به تابش نور آفتاب دارند و در صورت نبودن نور آفتاب الگوی رشدی خود را از دست می دهند و یا رنگ برگها به سبزی می گراید. ج : نور و سایه این گیاهان به محیط روشن با شدت نور بالا و دور از تابش آفتاب مستقیم نیازمند هستند.

گیاهان فضای بیرونی

گیاهانی که در فضای باز و در مقابل سرما و گرما بیرون مقاوم هستند و برای رشد خود نیاز به این تغییرات دمایی دارند. این گیاهان هم از منظر نیاز نوری به ۳ دسته گیاهان آپارتمانی تقسیم می­شوند . گیاهان مناسب برای دیوار سبز هیدروپونیک که در هر دو محیط هم امکان رشد و نمو را دارند. تعدادی از گیاهان نیز توانایی زندگی در هر دو محیط را دارند.

میزان آبیاری

گیاهان با توجه به شرایط فیزیولوژی و میزان تعریق شان به میزان های متفاوت آب نیاز مند هستند به همین علت گیاهان به گروه هایی با نیاز آبیاری زیاد ُ متوسط و کم تقسیم می شوند. نکته مهم این است که در یک دیوار سبز هیدروپونیک مجموعه ای از گیاهان با نیاز آبی یکسان کاشته شوند. و اگر این امر ممکن نیست لااقل در بالای دیوارسبز از گیاهان با نیاز آبی کم و به همین تناسب در ارتفاع های پایین از گیاهان با نیاز آبیاری بیشتر استفاده شود.

ریشه گیاهان

در دیوارهای سبز هیدروپونیک خاک گلدان تکانده شده و گیاه به صورت ریشه لخت کاشته می شود و تنها مقدار کمی خاک دور آن قرار می گیرد لذا گیاهان انتخابی باید ریشه های کوتاه داشته باشند.

میزان رشد

گیاهان دارای سرعت و الگوهای رشد متفاوت هستند. نکته قابل ملاحظه در انتخاب گیاهان مناسب برای دیوار سبز توجه به این موضوع است که در سالهای آتی آیا گیاهان در اثر رشد و شکل رشد خود گیاهان مجاور خود را ماسکه نکنند.

میزان هرس

گیاهان در گذر زمان نیاز به هرس و چیدن برگ های خشک شده و یا پیر شده خود دارند. در زمان انتخاب گیاهان دیوار سبز باید به اینکه میزان نیاز به این چیدن ها و هرس کردن ها زیاد نباشد توجه کرد.

نیاز به مواد غذایی

گیاهان با توجه به الگوی رشد نیاز به مواد غذایی متفاوتی دارند و زمان نیاز به مواد غذایی آنها نیز متفاوت می باشد. باید توجه کرد که استفاده از مواد غذایی شیمیایی با دقت بسیار زیادی صورت بپذیرد. ZiaEco گیاه پزشک و متخصص گیاهان زینتی دارد که در صورت لزوم می توانید با آنها در تماس باشید. برای معرفی و آشنایی شما با گیاهان مناسب بهتر دیدیم که گیاهان را بر روی دیوارسبزهای هیدروپونیک ZiaEco معرفی کنیم. دیوار سبز دیوار سبز دیوار سبز

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو