تجهیزات مورد نیاز دیوار سبز و لوازم ساخت آن

تجهیزات دیوار سبز

دیوار سبز یا “نمای سبز”، یک روش برای ایجاد فضای سبز در دیوارهای ساختمانی است که برای ساخت آن باید از تجهیزات دیوار سبز آگاهی داشته باشید. به همین دلیل ما به در ادامه به شرح آن می پردازیم.

تجهیزات اولیه جهت ساخت دیوار سبز

 • پایه‌های نگهدارنده: این قطعات معمولاً از فولاد یا پلاستیک ساخته می‌شوند و به دیوار اتصال داده می‌شوند. آنها به عنوان دستگاه نگهدارنده برای پایه‌هایی که گیاهان در آنها رشد خواهند کرد، عمل می‌کنند.
 • سیستم آبیاری: در دیوار سبز باید یک سیستم آبیاری مناسب نصب شود تا گیاهان همیشه با آب و مواد غذایی لازم تامین شوند. این سیستم معمولاً شامل لوله‌ها، شیرهای طرح‌دار، پمپ‌های آب و بخش‌های دیگر است.
 • لایه‌های نگهدارنده: این لایه‌ها شامل بستر شنی و همچنین یک یا دو لایه پارچه یا فوم می‌شود که به گیاهان کمک می‌کند در آنجا رشد کنند.
 • گیاهان: گیاهان زیبایی دیوار سبز را تشکیل می‌دهند. گیاهان مختلفی می‌توانند برای دیوار سبز استفاده شوند، از جمله گل‌ها، درختچه‌ها و گیاهان خزه‌ای، و البته گیاهانی که برای این منظور اصلاح شده‌اند نیز در دسترس هستند.
 • مصالح ساختاری: بسته به نوع دیوار سبزی که شما تمایل دارید بسازید، ممکن است به مصالح ساختاری مختلفی نیاز داشته باشید. برای مثال، اگر شما قصد دارید دیوار سبز خود را روی یک دیوار موجود ساختاری بسازید، شما به تیرهای فولادی و بستری‌های محکم نیاز خواهید داشت.

در کل، برای ساخت دیوار سبز یک طرح سازگار با محیط زیست و شرایط موجود، تجهیزات مناسب و همچنین مهارت‌های فنی لازم است.

تجهیزات نگهداری و مراقبت از دیوار سبز

تجهیزات نگهداری و مراقبت از دیوار سبز

برای نگهداری از دیوار سبز، شما به تجهیزات و ملزومات زیر نیاز خواهید داشت:

 • سیستم آبیاری: یک سیستم آبیاری مناسب، برای نگهداری از دیوار سبز بسیار حیاتی است. بسته به طرح دیوار سبز شما، شما ممکن است به یک سیستم آبیاری قطره‌ای، یا یک سیستم آبیاری کاملاً اتوماتیک با قابلیت برنامه‌ریزی زمان‌بندی آبیاری نیاز داشته باشید.
 • نورپردازی: برای رشد گیاهان در دیوار سبز، نیاز به نورپردازی مناسب دارند. بسته به موقعیت دیوار سبز و نوع گیاهان، نورپردازی با نور مصنوعی می‌تواند کمک کند تا گیاهان در شرایط نوری مناسب قرار گیرند.
 • کوددهی: برای رشد بهتر گیاهان در دیوار سبز، باید آنها را به صورت منظم کوددهی کرد. با توجه به نوع گیاهان، شما ممکن است به یک کود خاص نیاز داشته باشید.
 • برش و ترمیم: برای حفظ شکل و زیبایی دیوار سبز، احتمالاً به برش و ترمیم گیاهان نیاز خواهید داشت. این شامل برش برگ‌ها، تغییر مسیر رشد گیاهان و همچنین جایگزینی گیاهان مرده و ضعیف است.
 • پاکسازی: پاکسازی دیوار سبز از برگ‌های مرده و ضایعات دیگر نیز برای حفظ سلامت دیوار سبز مهم است.
 • محافظت از دیوار سبز در برابر حشرات و بیماری‌ها: گیاهان در دیوار سبز، به عنوان محصولات طبیعی، برای حشرات و بیماری‌ها جذاب هستند. برای محافظت از دیوار سبز خود در برابر این عوامل، شما می‌توانید از روش‌های طبیعی مثل استفاده از حشرات مفید، یا از روش‌های شیمیایی مثل اسپری کردن با حشره‌کش استفاده کنید. در کل، برای نگهداری از دیوار سبز به یک طرح کامل و همچنین دانش لازم در زمینه گیاهان و نگهداری از آن‌ها نیاز دارید.

چگونه تجهیزات فیک را از تجهیزات جنس اصل تشخیص دهیم؟

چگونه تجهیزات فیک را از تجهیزات جنس اصل تشخیص دهیم؟

تشخیص تجهیزات فیک از تجهیزات جنس اصل برای ساخت دیوار سبز ممکن است برای برخی افراد سخت باشد، اما در زیر چند نکته را برای شما مطرح کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا تجهیزات جنس اصل را از تجهیزات فیک تشخیص دهید:

 1. مراجعه به مراکز خرید معتبر: مراجعه به مراکز خرید معتبر و معروف، احتمال بیشتری برای خرید تجهیزات جنس اصل دارد. همچنین ممکن است قیمت تجهیزات جنس اصل در این مراکز بیشتر باشد، اما از دست دادن پول برای تجهیزات فیک، هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت.
 2. بررسی برچسب‌ها و بسته‌بندی: معمولاً تجهیزات جنس اصل دارای برچسب‌های مشخصی هستند که اطلاعات مربوط به تولید‌کننده، نوع و کشور سازنده را نمایش می‌دهند. همچنین بسته‌بندی تجهیزات جنس اصل بسیار با دقت طراحی شده است و در اغلب موارد دارای عکس‌های واضح و توضیحات مربوط به محصول هستند.
 3. بررسی کیفیت ساخت: تجهیزات جنس اصل، معمولاً با کیفیت بالا و مناسب برای استفاده بلندمدت هستند. در صورتی که کیفیت ساخت تجهیزات پایین باشد، ممکن است به مشکلاتی مثل خرابی زودرس تجهیزات، کاهش عمر کاری گیاهان و یا خرابی سیستم آبیاری منجر شود.
 4. مشاوره با کارشناسان: اگر شما تجربه کافی در زمینه ساخت دیوار سبز ندارید، می‌توانید از کارشناسان ضیااکو در این زمینه مشاوره بگیرید. آنها به شما راهنمایی خواهند کرد تا تجهیزات جنس اصل را از تجهیزات فیک تشخیص دهید.

برای تشخیص تجهیزات جنس اصل باید به جزئیات و نکاتی که بالا ذکر شده توجه داشته باشید و همچنین همواره از فروشگاه‌های معتبر و قابل اعتماد خرید کنید.

در خرید تجهیزات برای دیوار سبز به این نکات توجه کنید!

در خرید تجهیزات برای دیوار سبز به این نکات توجه کنید!

در خرید تجهیزات برای ساخت دیوار سبز، به چند نکته کلیدی زیر توجه کنید:

 • نوع گیاهان: قبل از خرید هر گونه تجهیزات، باید نوع گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز را مشخص کنید. گیاهان شما ممکن است نیاز به سیستم آبیاری خاص، انواع کود و نورپردازی داشته باشند. بنابراین، باید به همه این نیازها توجه کنید.
 • بازاریابی دروغین: بازاریابی دروغین و تجهیزات فیک، می‌تواند به شما ضرر بزرگی بزند. برای جلوگیری از این مسئله، بهتر است از فروشگاه‌هایی خرید کنید که شهرت و اعتبار خوبی دارند.
 • کیفیت تجهیزات: تجهیزات با کیفیت بالا، معمولاً عمر طولانی‌تری دارند و برای شما صرفه‌جویی در هزینه و زمان خواهد شد. مطمئن شوید که تجهیزاتی که خریداری می‌کنید، از جنس با کیفیت و نگهداری آسان هستند.
 • هزینه: قبل از خرید تجهیزات، باید بودجه خود را مشخص کنید. هزینه‌های مختلفی برای ساخت دیوار سبز و تجهیزات مورد نیاز است. در نظر داشته باشید که تجهیزات گران قیمت معمولاً بهترین کیفیت را دارند، اما این موضوع به بودجه شما بستگی دارد.
 • ضمانت: در انتخاب تجهیزات، به ضمانت و گارانتی محصولات توجه کنید. تجهیزات با ضمانت معمولاً از جنس با کیفیت بالا هستند و در صورت خرابی، شما می‌توانید آنها را بازپرداخت کنید یا تعمیر کنید.

به صورت خلاصه، برای خرید تجهیزات مناسب برای دیوار سبز، بهتر است با مطالعه و تحقیق در مورد نوع گیاهان، بازار، کیفیت تجهیزات و بودجه خود، تصمیم‌گیری کنید و همچنین مطمئن شوید که تجهیزاتی که خریداری می‌کنید با نیازهای گیاهان شما سازگار هستند.

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو