دیوار سبز در معماری امروز

ترکیب طراحی نمای ساختمان ها با گیاهان اقدامی جسورانه و آوانگارد در کشور ما محسوب می گردد که اولین اقدامات آن بر روی شیت های کاغذی طراحی مجموعه های تجاری شکل گرفته که دارای دیوار سبز بوده و به امید اجرا در دو و یا سه سال آینده است.

این اقدام به دنباله­ ی موفقیت های جهانی است که غالب ساختمان های بلند و شاخص در کشورهای جهان اول دارای نمای سبز هستند.

دولت های جهان اول هم با اعتماد به قدرت گیاهان در مزایای عنوان شده زیر از ایجاد نمای سبز و دیوار سبز حمایت می کنند.

این مزایای اجرای دیوار سبز در معماری امروز  را می توان در دو دسته زیر تقسیم بندی کرد:

مقیاس شهری

مقیاس ساختمانی ( به معنای مزایای نمای سبز برای کاربران و مالکان ساختمان).

مزایا: مقیاس شهری

کاهش گرمای هوا و اثر گلخانه ای در شهر

بهبود کیفیت هوا

جداسازی کربن

ویژگی زیبایی

تاثیر روانی بر روی ساکنان شهر

ارائه تنوع زیست محیطی

کاهش سروصدا

مزایا: مقیاس ساختمانی

بهبود کارایی انرژی ساختمانی

کیفیت هوای داخلی, تصفیه هوا و تولید اکسیژن

کاهش سروصدای داخلی

مزایای کشاورزی

افزایش ارزش ملک

 

 

دیوار زنده که به عنوان دیوار سبز شناخته می شود، سیستم های ساختاری هستند که به دیوار سبز داخلی و خارجی متصل می شوند و سطوح دیوار را به باغ های عمودی بی نظیری تبدیل می کنند. در داخل فضای اداری ، دیوار سبز فضای داخلی را جذاب تر می کنند و کیفیت هوا را بهبود می بخشند.

دیوار سبز تکه ای از طبیعت است که محیط آرام تر و پاکیزه تر را ایجاد می کند.

گیاهان در فضای اداری دارای سه مزیت اصلی می باشد:
گیاهان کیفیت هوا در یک اتاق را بهبود می بخشند. آنها آلاینده ها و ترکیبات فرار را در هوا کاهش می دهند و همچنین باعث کاهش گرد وغبار که عامل ایجاد آلرژی های مختلف می باشد می شوند
گیاهان اکو و سر و صدا را کاهش می دهند. دیوار سبز  در دفتر شما کمک خواهد کرد که هر سر و صدایی ناخواسته خارجی را از بین ببرید. اگر دفتر شما در نزدیکی یک بزرگراه یا محل ساخت و ساز واقع شده باشد و شما به دنبال آرامش باشید، ایجاد دیوار سبز یک راه حل جادویی ومفید برای این امر می باشد.
گیاهان یک اثر آرام بخش دارند. یک باغ عمودی در دفتر شما نه تنها کیفیت هوا را که کارکنان در حال نفس کشیدن است را بهبود می بخشد بلکه همچنین به بهبود عملکرد سلامت روانی آنها نیز کمک می کند. وجود گیاهان در مجاور افراد باعث کاهش استرس و افزایش احساس آرامش می شود.

دیوار سبز با رویکرد تصفیه هوا توسط گیاهان می تواند آلودگی هوای فضای اداری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد به نحوی که طبق آزمایشات عبور هوا از دیوار سبز حدود ۸۰% فرمالدئید(بوی تازگی و نو بودن، که سرطانزا است)، ۵۰% تولوئن ، و ۱۰% تری کلرواتیلن را کاهش می دهد.

دیوار سبز کیفیت هوا در یک اتاق را بهبود می بخشند. آنها آلاینده ها و ترکیبات فرار را در هوا کاهش می دهند و همچنین باعث کاهش گرد وغبار که عامل موثری درایجاد آلرژی های مختلف هست می شوند

علاوه بر این سیستم آبیاری و گیاهان رطوبت نسبی محیط را تا ۶۰ درصد افزایش می دهند که باعث از بین رفتن عوارض خشکی محیط در سلامت پوست و دستگاه تنفسی خواهد شد.

رویکرد فیلتر کردن محیط توسط دیوار سبز با گیاه (Bio Filter) جزو اصلی ترین توجهات ما در انتخاب گیاهان دیوار سبز می باشد.

فواید دیوار سبز

دیوار سبز در خانه ی شما

دیوار سبز یا باغ عمودی یک راه مرسوم  و قابل اجرا برای آوردن سبزینگی به منزل شماست.

مزایای دیوار سبز

طراوت وتازگی؛ آرامش و سکوتی دلپذیر را، برای منزل شما ارمغان می آورد.

 باعث می شود که کیفیت هوا در منزل شما بهبود یابد

آلاینده ها و ترکیبات فرار را در هوا جذب می کنند

باعث کاهش گرد و غبار که عامل ایجاد آلرژی های مختلف می باشد، می شوند .

اکو و سر و صدا را کاهش می دهند.

میتوانید میزان سر و صدایی ناخواسته خارجی را کم کنید.

اگر منزل شما در نزدیکی یک بزرگراه یا محل ساخت و ساز واقع شده باشد

و شما به دنبال آرامش هستید،

ساخت  دیوار سبز یک راه حل جادویی ومفید برای این امر می باشد.

اثرات دیوار سبز در خانه ی شما

*گیاهان یک اثر آرام بخش دارند

نه تنها کیفیت هوا را برای ساکنان منزل در حال نفس کشیدن است را بهبود می بخشد

بلکه همچنین به بهبود عملکرد سلامت روانی کمک می کند. وجود گیاهان در مجاور افراد باعث کاهش استرس و افزایش احساس آرامش می شود

دیوار سبز در رستوران

اجرای دیوار سبز در رستوران ها باعث می شود که مهمانان تجربه دلچسبی از غذا خوردن در کنار رایحه ی دل انگیز گیاهان تازه با رنگ های چشم نواز و همچنین محیطی با هوای خنک و پاکیزه را داشته باشند. ضیااکو به شما کمک می کند تا با ایجاد دیوار سبز تجربه دلچسب غذا خوردن در طبیعت همزمان! در یک محیط لاکچری را ایجاد کنید.

مزایا:

کیفیت هوا در رستوران شما را بهبود یابد در نتیجه مطلوبیت فضا را برای مهمانان افزایش می دهد.

آلاینده ها و ترکیبات فرار در هوا را جذب می کنند و باعث کاهش گرد و غبار که عامل ایجاد آلرژی های مختلف می باشد می شوند .گیاهان یک اثر آرام بخش دارند. وجود یک دیوار سبز در درستوران کیفیت هوا را بهبود می بخشد، همچنین به بهبود عملکرد سلامت روانی کارمندتان نیز کمک می کند. وجود گیاهان در مجاور افراد باعث کاهش استرس و افزایش احساس آرامش می شود.
آشنایی با دیوار سبز 

۱- بهره وری انرژی و و محیط زیست

دیوار سبز از طریق سایه اندازی ، تبخیر ، تعرق و بازتاب سطوح باعث خنک سازی محیط می شود. همچنان که گیاه خود را خنک نگه میدارد ، دمای هوای محیط را کم می کند و انتقال گرما به داخل ساختمان را کاهش می دهد. در واقع دیوار سبز مانند یک دیوار عایق رفتار می کند و مصرف انرژی در ساختمان را با کاهش همراه می کند. در طول زمستان ، لایه های میانی دیوار سبز نقش عایق درونی را بازی می کنند و مانع از خروج گرما از داخل ساختمان می شوند.

با یک دیوار سبز ، هزینه های مصرف انرژی کاهش می یابد و گاز کربن دی اکسید کمتری در هوا منتشر می شود و همچنین کمک بزرگی به جلوگیری از تغییرات آب و هوایی کره ی زمین می کند.

۲- تنوع زیستی و گونه های بومی

محیط های شهری به طور فزاینده ای خود را مخالف محیط زیست و اکوسیستم های طبیعی نشان داده است . آلودگی ، سر و صدای مزاحم و کم شدن گیاهان بخشی از عواقب جبران ناپذیر طراحی های مدرن شهری هستند. ما به دنبال بهبود بخشیدن وضع محیط زیست برای انسان ها و برای تعداد زیادی ارگانیسم ها و اکوسیستم های مهم و از دسته رفته ایم و این کار را با وارد کردن گیاهان بطور فشرده در فضاهای زندگی انجام خواهیم داد.

۳- بهره وری محیطی

در بسیاری از کلان شهرها ، فضاها محدود تر از قبل شده اند. تا جایی که هر متر مربعی از فضا با عملکردی پر شده است. با این حال دیوار ها لخت و ساده رها شده اند. دیوار های سبز یک وسیله ی هوشمند و تاثیرگذار برای تمامی ساکنین شهرها هستند که می توانند بوسیله ی آن ها به رشد و پرورش گیاهان دارویی ، میوه ها و سبزیجات در فضایی کوچک اقدام کنند

 ۴- فواید دیوار سبز در کاربری شهری

کاهش گرمای هوا و اثر گلخانه ای در شهر

بهبود کیفیت هوا

تولید اکسیژن

ارتقاء کیفیت بصری و زیبایی سکونتگاه

تاثیر بر سلامت روان شهروندان

حمایت و ایجاد تنوع زیست محیطی و استقرار حیوانات و پرندگان

کاهش سروصدا

استفاده از آبهای بازیافت

 

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو