دیوار سبز مصنوعی چه کاربردهایی دارد؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که به فضای سبز علاقه‌مند هستند اما گمان می‌کنید به دلیل نداشتن امکانات لازم همانند بودجه و مساحت نمی‌توانید فضای سبزی داشته باشید، به شما این مژده را می‌دهیم که، دیوار سبز مصنوعی شبیه‌سازی است که بدون نیاز به آب، نور، خاک شما را به فضای سبز دلخواه‌تان می‌رساند. اما این دیوار سبز مصنوعی علاوه بر کاربردی بودن‌شان معایب و مزیت‌هایی نیز دارند که تا پایان این مقاله شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم.

دیوار سبز مصنوعی چیست؟

دیوار سبز به دو شکل طبیعی و مصنوعی موجود می‌باشد که در سطح ساختمان‌ها به شکل عمودی داخلی و عمودی خارجی نصب می‌شوند. این دیوارهای سبز مصنوعی از ماده‌ای به نام پلی اتیلن تولید و به شکل گیاهان سبز مصنوعی ساخته می‌شوند. روش ساخت این دیوارهای سبز مصنوعی به این شکل است که، پلی اتیلن را با ترکیباتی که به آن می‌افزایند ذوب کرده و در قالب‌هایی پنجره مانند به صورت برگ‌ها و گل‌ها قالب‌گیری کرده و می‌سازند.

دیوار سبز مصنوعی

کاربردها و فواید دیوار سبز مصنوعی

در چند سال گذشته دیوار سبز مصنوعی به خاطر داشتن فواید فراوانش مورد توجه عموم قرار گرفته که ما در ادامه‌ی مقاله شما را با آن آشنا می‌کنیم:

  1. فضای پیرامون را بسیار خوش منظر و شکیل می‌کند.

دیوار سبز به دلیل داشتن گل‌ها و گیاهان مصنوعی و همچنین داشتن تنوع رنگ‌ها محیط اطراف را بسیار چشم‌انداز و زیبا می‌کند زیرا با استفاده از نور پردازی‌های مختلف فضا را زیباتر می‌نماید.

  1. پوششی برای دیوار‌های قدیمی و فرسوده

دیوارها به دلیل گذشت زمان کهنه و فرسوده می‌شود که با استفاده از دیوار سبز مصنوعی دوباره سرزندگی و زیبایی به محیط برمی‌گردد. و همچنین می‌شود از این دیوار برای شکل بخشیدن به نرده‌های محافظ استفاده کرد.

  1. باعث حس شادمانی و احساس آرامش می‌شود.

رنگ سبز باعث حس تازه و خوشحالی و همچنین آرامش می‌شود. با استفاده از دیوار سبز مصنوعی، این احساس سر زندگی که گل و گیاه دارد را به آدم انتقال می‌دهد. هرچند مصنوعی باشد باز هم تا حدود زیادی این حس را در انسان زنده می‌کند.

4. تنوع زیادی در ساخت دیوار سبز مصنوعی وجود دارد.

یکی از دلایل مورد توجه قرار گرفتن این دیوار‌های سبز مصنوعی تنوع در رنگ‌ها، طرح و اندازه‌های آن است. جالب‌تر این است، حتی از گل و گیاهانی استفاده می‌شود که فقط در جاهایی مخصوص رشد می‌کند. با استفاده از دیوار سبز مصنوعی می‌توان تا حدودی این گیاهان خاص را هم دید و احساس کرد.

5. دیوار سبز مصنوعی سبک است.

چون از دیوار سبز مصنوعی برای دیوار‌های فرسوده و کهنه استفاده می‌شود نمی‌توان از متریال سنگین استفاده کرد. و همینطور به دلیل مصنوعی بودن آن نیاز به خاک ندارد و جنس آن از پلاستیک است و دلیل سبکی آن نیز همین مسئله است.

6. برای محیط‌هایی با ارتفاع بلند مناسب می‌باشد.

چون‌که برای نصب دیوار سبز مصنوعی نیازی به داشتن خاک نیست و همچنین وزن بسیار سبکی دارد می‌توان به راحتی در ارتفاع بالا از آن استفاده نمود.

دیوار سبز مصنوعی به صرفه و کم هزینه است

7. به صرفه و کم هزینه است.

به دلیل گران بودن‌ گیاهان طبیعی اغلب مردم قادر به خرید آن‌ها نیستند، اما دیوار سبز مصنوعی به دلیل قیمت کم آن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و با بودجه کم نیز می‌توان آن را تهیه نمود. بهتر است بدانید به دلیل هزینه ساخت دیوار سبز مصنوعی نسبت به ابعاد و تنوع گیاه مورد نظرتان متغیر می‌باشد.

8. به راحتی اجرا و نصب می‌شود.

برای نصب دیوار سبز مصنوعی نیاز به ابزار فراوانی نداریم تنها با پیچ، میخ، رول پلاک، چسب و … اجرا می‌شود. و از آن‌جایی که بسیار سبک است و هم‌چنین کم هزینه استفاده از دیوار سبز مصنوعی شما را به خواسته‌تان می‌رساند.

9. در مقابل گرمای خورشید سخت و بادوام می‌باشد.

همان‌طور که در بالاتر نیز توضیح دادیم هنگام تولید این گل‌ها و گیاهان از ترکیباتی مخصوصی به همراه پلی اتیلن ترکیب شده که سبب ثابت ماندن رنگ و مقاومت این دیوارهای پلاستیکی در برابر نور خورشید و گرمای آن می‌شود، همین موضوع سبب می‌شود تا دیوارهایی که در بیرون و در معرض مستقیم نور خورشید می‌باشند در برابر پرتوهای نور فرابنفش خورشید بسیار مقاوم باشد. یکی دیگر از دلیل‌های دوام این گل‌ها و سبزه‌ها این است که به خاطر مصنوعی بودن‌شان پژمرده نخواهند شد.

دیوار سبز مصنوعی نیاز به ترمیم و بازسازی مجدد ندارد.

۱۰. نیاز به ترمیم و بازسازی مجدد ندارد.

این دیوارها به دلیل مصنوعی بودن‌شان نیاز به نگهداری ندارد. برخلاف گیاهان طبیعی که نیاز به خاک، آب، نور، هوا، کود و سم‌پاشی دارند، دیوارهای سبز مصنوعی برای رشد نیازی به این عوامل ندارند به همین خاطر برای نگهداری به باغبان و هرس کردن نیاز ندارند.

۱۱. دارای عایق حرارتی می‌باشند.

دیوار سبز مصنوعی به دلیل ساخته شدن با پلی اتیلن، در فصول سرد از ورود سرما و در فصول گرم از ورود گرما در ساختمان جلوگیری می‌کند. همین عایق بودن سبب می‌شود در لابی ساختمان‌ها از نفوذ هوای سرد به داخل ساختمان جلوگیری شود.

۱۲. دارای عایق صوتی می‌باشند.

یکی دیگر از کاربردهای دیوار سبز مصنوعی ضد صدا بودن آن است. البته صدا از آن عبور می‌کند اما خیلی کم و به سختی. زیرا پلی اتلین‌ها برای صدا عایق می‌باشد و صدا را از خود عبور نمی‌دهد.

و همچنین که این دیوار سبز مصنوعی ‌به دلیل داشتن فرو رفتگی دارای سطحی ناهموار می‌باشد. این باعث می‌شود فرکانس‌ها بازتاب مناسب و منظمی نداشته باشد. این امر موجب شده که دیوار سبز مصنوعی برای جاهای شلوغ بسیار مورد استفاده قرار بگیرد.

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو