دیوار سبز دیوار سبز زاگرس واقع در مجموعه زاگرس که توسط شرکت ضیااکو در 3 طبقه طراحی و اجرا شده است. دیوار سبز دیوار سبز دیوار سبز دیوار سبز دیوار سبز
نام پروژه :

دیوار سبز زاگرس

نام کارفرما :

شرکت معماری زوج

نوع سیستم :

هیدروپونیک

ابعاد :

47 متر مربع

موقعیت :

تهران | خدامی

توضیحات:

در نگاهی گذرا به نقش حیاط در معماری خانه های ایرانی خواهیم دید که حیاط همواره یک فضای ارتباطی و شکل دهنده به پلان خانه ها بوده است، به گونه ای که فضای ارتباطی و شکل دهنده به پلان خانه ها بوده استف به گونه ای که فضاها به دور آن شکل می گرفته اند و ارتباط غالب فضاها با حیاط و یا از حیاط بوده است.
نورگیر ساختمان مرکزی پتروشیمی زاگرس نیز با طراحی شرکت زوج و در فرآیند بازسازی، با اضافه کردن یک دستگاه پله و تراس به طبقات نقش ارتباطی بین طبقات را به خودگرفته است.
علاوه بر آن یک جریان دایمی از طریق ایجاد کانال هوای مثبت در طبقه ی پایین و امکان خروج در بالای نورگیر بوجود آمد که بتواند به تهویه ی مطبوع هوا کمک کند.
و در نهایت دیوار سبز به آن اضافه شد که بتواند سبزینگی لازم حیاط ایرانی را ایجادکند و نقش شادابی و طراوت محیط را بازی می کند.
سیستم آبیاری : شبکه آبیاری این دیوار سبز در بالا نصب شده و آب و مواد غذایی به گیاهان توسط نازل هایی با دبی ثابت می رسد این شبکه متصل به سیستم آبیاری است که متشکل از پمپ و دوزینک پمپ است.
این دیوار در فصل بهار و تابستان در هفته 5 بار وبه مدت8 دقیقه آبیاری می شود مسلما در فصول سرد این تعداد دفعات آبیاری کاهش پیدا می کند.
مراقبت و نگهداری :
مراقبت و نگهداری از این دیوار سبز به دلیل اندیشیدن در انتخاب گیاه و سیستم آبیاری بسیار ساده بوده و غالبه هر ماه یکبار نیاز به بازدید دارد.
انتخاب گیاه : گیاهان دیوار سبز این پروژه به گونه ای انتخاب شده که علاوه بر رنگ، گل هم بدهند و در تناوب زمانی گل دهی خود نما و منظری زنده ایجاد کنند.
این تناوب سکون را می شکنند و به اثر بعد زمان اضافه می کنند .