سرمایه گذاری در دیوار سبز برای مراکز تجاری و اداری

سرمایه گذاری در دیوار سبز چیست! احتمالاً هنگامی که با یک دیوار سبز مواجه شوید، شما هم محو تماشای زیبایی و جذابیت این اثر هنری خواهیدشد! در چنین شرایطی، اصلاً بعید نیست که شما هم یکی از آنها را بخواهید. این باغ‌های عمودی چشمگیر، دیوارهای خالی را به آثار هنری رنگارنگ و خلاقانه تبدیل می‌کنند. دیوارهایی که با بهره‌گیری از گیاهان سرسبز و پویا، حس طراوت و زیبایی را به ارمغان می‌آورند.

در نگاه اول مطمئناً این گیاهان جذاب و پویا، هزینه‌های زیادی را برای مشتری به همراه دارند. اما به خاطر داشته باشید که صرف هزینه هوشمندانه، نه تنها خرج نیست؛ بلکه نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. موضوعی که در دیوار سبز و روش‌های ساخت آن برای ما اهمیت بیشتری دارد، همین است یعنی سرمایه‌گذاری!

سرمایه‌گذاری در دیوار سبز، ایده‌آل برای کسب و کارها

یقیناً همه ما سرمایه‌گذاری را به عنوان امری همه سودآور قلمداد می‌کنیم. در همین راستا، دیوار سبز با مزایا و ویژگی‌های فوق‌العاده خود، گزینه‌ای ایده‌آل برای همگان است. چه برای شما که صاحب یک کسب و کار هستید. چه برای مشتریانی که به مغازه، رستوران، شرکت و یا مجموعه‌ی تجاری شما پا می‌گذارند. برای همه جذاب و دعوت کننده است!

دیوار سبز
دیوار سبز واقع در فودکورت هدیش مال است

شما فکر می‌کنید که یک تجربه‌ی غذاخوری عالی صرفا بر اساس غذا و خدمات است؟ بهتر است دوباره به آن فکر کنید !

اینجا در ضیااکو، ما به دیوارهای سبز نوآورانه خود مشهور هستیم. ما علاقه‌مندیم تا با اجرای هر پروژه جدید، خلاقیت و توانمندیمان را به بهترین شکل نشان دهیم. پروژه‌های پرشمار و متنوع انجام شده ما نیز مهر تأییدی بر این موضوع است. از دیوار سبز هدیش مال و مجموعه کم‌نظیر هوآوی گرفته تا دیوار سبز های برج ملل کوروش و رستوران یخچال. همان‌گونه که می‌بینید کسب وکارهای مختلف، با سرمایه‌گذاری در دیوار سبز، اثرگذرای فعالیت خود رادوچندان کرده‌اند.

چرا در دیوار سبز سرمایه گذاری کنیم؟

در دنیای مدرن امروزی، زیبایی و خلق عناصر و المان‌های چشم‌نواز و جذاب یکی از فاکتورهای کلیدی موفقیت است. هیچ چیز مانند این هنر منحصر به فرد که از گیاهان زنده خیره کننده ایجاد شده است، جلب توجه نمی‌کند. این المان‌های سبز دوست‌داشتنی، شبیه هیچ چیز دیگری نیستند. بنابراین به طور خودکار، علاقه و هیجان را به هر محیطی وارد می‌کنند. زیبایی را به ملک تجاری اضافه می‌کنند و بازدیدکنندگان را به سایت شما می‌کشانند.

دیوار سبز، اینگونه مشتریان را مات و مبهوت می‌کند!

دیوار سبز کاپیتان هیدروپونیک
دیوار سبز کاپیتان واقع در پاسداران تهران است

بیایید اثر فوق‌العاده دیوار سبز و چرایی سرمایه‌گذاری در آن را با یک مثال واقعی باهم مرور کنیم:

سال 1399 ضیااکو در رستوران کاپیتان واقع در پاسداران تهران، یک دیوار سبز عظیم طراحی و اجرا کرد. دیواری خاص که از هر نظر ممتاز و دیدنی بود. مردم برای دیدن آن به این رستوران می‌آمدند. جالب‌است حتی گاهی بیشتر در لیست انتظار می‌ماندند تا در کنار این دیوار سبز یک جا برای آنها باز شود! حتی با آن‌ برای گرفتن سلفی، ژست می‌گرفتند.

دیوار سبز کاپیتان هیدروپونیک
فضای باز رستوران کاپیتان که با یک دیوار سبز احساس متفاوتی ایجاد کرده است.

در واقع این سبک از طراحی داخلی، به عنوان پارامتری برای بازاریابی و مبنعی برای جذب مخاطب نقش ایفا می‌کرد. در همین راستا مهندس لک بیان می‌کند: “دیوارهای سبز، قسمت مورد علاقه مردم در اینجاست. دوست دارند آن‌ها را لمس کنند و در کنارشان قرار بگیرند. آن‌ها علاقه‌مندند منتظر بمانند تا در کنار این دیوار سبز به صرف شام خود بپردازند.”

دیوار سبز را به چه شکل‌هایی می‌توان اجرا کرد؟

یکی از روش‌های رایج و پرطرفدار دیوار سبز هیدروپونیک است. در این روش عناصر گیاهی، همچون یک اثر هنری زنده به دیوار پیوند داده می‌شود. در روش دیگر نظیر گلدان‌های عمودی نیز می‌توان دیوارسبز را در سرعت بالاتر و مقیاس متفاوت‌تر، طراحی و اجرا کرد. این دو شیوه، به‌عنوان اصلی‌ترین روش‌های اجرای دیوار سبز، محسوب می‌شوند که دارای مزایای خاص خود هستند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله انواع دیوار سبز ضیااکو و مقایسه آن را بخوانید.

دیوار سبز زاگرس واقع در مجموعه زاگرس که توسط شرکت ضیااکو در 3 طبقه طراحی و اجرا شده است.
دیوار سبز زاگرس واقع در مجموعه زاگرس که توسط شرکت ضیااکو در 3 طبقه طراحی و اجرا شده است.

هزینه ی یک دیوار سبز چقدر است؟

اساساً دیوار سبز به صورت منحصربه فرد و بر اساس نیاز هر شخص و مجموعه، طراحی می‌شود. فضا و محل موجود که امکان اجرای دیوار را فراهم می‌کند، از دیگر معیارهای مهم در این زمینه است. بنابراین قیمت طراحی و اجرا نیز بایستی بر اساس نوع و مقیاس پروژه‌ی در نظر گرفته شود. به‌طور کلی گیاهان، بستر کاشت و هزینه‌های مراقبت و نگهداری از مهمترین فاکتورهای مؤثر بر هزینه دیوارهای سبز به‌شمار می‌روند.

در مقاله‌ای جداگانه به بررسی قیمت دیوار سبز پرداخته‌ایم که توصیه می‌کنیم حتماً آن را مطالعه نمایید.

چند گیاه در یک دیوار وجود دارد؟

چیزی در حدود 40 تا 45 درصد هزینه‌ی یک دیوار سبز مربوط به گیاهان آن است. چرا که هر مترمربع از دیوار سبز هیدروپونیک بین 45 تا 60 بوته گیاه دارد. تفاوت آن هم در نوع گیاهان و سایز آ‌نها است. اغلب گیاهان کوچک‌تر و ظریف‌تر قیمت بالاتری هم دارند.

کار پشت این هزینه چقدر است؟

مجید ضیایی می‌گوید، برنامه‌ریزی و نصب این دیوارهای زنده بیش از آنچه به چشم می‌آید زمان‌بر است. ابتدا شاسی فلزی بر روی دیوار دیوار اصلی نصب می‌شود که بعد از آن باید تراز شود. مثل قراردادن کابینت در خانه‌تان است. همه چیز باید همسطح، مربع و صاف باشد.

او خاطرنشان می‌کند که دیوارهای بیرونی ساختمان‌های تجاری لزوماً یکنواخت نیستند. موضوعی که حتی ممکن است نتوانید با چشم غیرمسلح آن را تشخیص دهید. اما زمانی که می‌خواهید سازه را کاملاً مستقیم نصب کنید، متوجه غیریکنواختی خواهیدشد!

دیوار سبز زایگان توسط شرکت ضیااکو در لواسان تهران طراحی و اجرا شده است
نمایی از دیوار سبز زایگان

او می‌گوید که کارشناسان نصب ما، اندازه گیری‌ها را به طور دقیق تا تقریب سانتی‌متر انجام‌می‌دهند. این کار مانند نجاری یا فلزکاری نیازمند دقت و ظرافت مثال‌زدنی است. همه چیز بسیار دقیق است. صفحات عایق PVC مانند یک پازل روی هم قرار می‌گیرد. چراکه شما نمی‌خواهید پس از اتمام کار، شکاف‌های بزرگ بین پانل‌ها نمایان شود.

برای نصب دیوارهای پیچیده به شش تا هشت نیرو در هفته نیاز است. آن‌هم با چندین بار رفت و آمد از نردبان‌های بالا و پایین و پیچ‌شدن عایق‌ها. چسباندن اجزای آبیاری، 3 لایه نمد و نصب دقیق گیاهان طبق طراحی پرزحمت آن، از دیگر موارد حائزاهمیت محسوب‌می‌شود.

سایر نیازهای تعمیر و نگهداری چیست؟

مراقبت و نگهداری از دیوار سبز هیدروپونیک چالش‌های خاص خود را دارد. چراکه مانند هر گیاه گلدانی، این گیاهان دیواری زنده نیز نیاز به مراقبت مکرر دارند. گیاهان خیلی محکم در محل خود قرار گرفته‌اند؛ اما پرسنل باید هر دو هفته یک بار کوددهی کنند. گاهی آن‌ها را اوقات هرس کنند تا گیاهان زنده و سالم بمانند. مشتریان برای این مراقبت نیاز به مذاکره با یک قرارداد تعمیر و نگهداری دارند. هزینه آن نیز به عواملی نظیر نوع و مساحت دیوارها بستگی دارد.

بهترین موارد سرمایه گذاری در دیوار سبز چیست؟

هنر دیوار سبز، هنری جدید در قرن بیست و یکم محسوب می‌شود. مجید ضیایی می‌گوید، در شاید نگاه نخست بهره‌گیری و استفاده از دیوار سبز در هر جایی وسوسه‌انگیز به نظر برسد! اما این موضوع نیازمند مهندسی و کارشناسی دقیق است. چراکه دیوارسبز لزوماً همیشه و برای هر مشتری جواب نمی‌دهد! در واقع، به‌منظور استفاده اصولی و هوشمندانه، باید مخاطبان هدف و همچنین شرایط و محیط استفاده را به‌خوبی شناخت.

مراکز تجاری و رستوران‌ها، از بهترین موقعیت‌ها برای استفاده از دیوار سبز هستند. محیط‌های اداری و شرکت‌ها از دیگر مکان‌های مناسب برای بهره‌گیری از دیوار سبز به‌شمار می‌روند. آرم‌های شرکتی در دیوارهای سبز بسیار خوب عمل می‌کنند و نمای جذابی دارند. البته دیوار سبز تنها به موقعیت‌های تخصصی و شغلی محدود نمی‌شود. بلکه برخی از انواع دیوار برای مکان‌های عمومی نیز انتخابی فوق‌العاده هستند.

توصیه می‌کنیم نگاهی به ۷ دیوار سبز ساده و بی نظیر دنیا در فضای داخلی بیندازید.

دیوارسبز هوآوی به مساحت 75 مترمربع در ساختمان مرکزی این برند در تهران واقع شده است.

شاید نیاز شما یک دیوار سبز موقت باشد

دیوارهای سبز نباید لزوماً یک متریال دائمی باشند. مجید ضیایی می‌گوید: «دیوارهای سبز می‌توانند موقتی باشند. اگر در حال تغییر نام تجاری یا تغییر نام خود هستید و یا برای چند روزی در یک نمایشگاه حضور دارید، سرمایه گذاری در دیوار سبز می‌تواند برای تبلیغات و بازاریابی شما عالی باشد. می‌توانیم آن را به مدت چند روز یا  چندماه بگذاریم، آن را پایین بیاوریم و انگار هرگز نبوده است!

شاید نیاز شما یک دیوار سبز موقت باشد

اگر در حال تغییر نام تجاری یا تغییر نام خود هستید و یا برای چند روزی در یک نمایشگاه حضور دارید، یک دیوار سبز موقت می‌تواند برای تبلیغات و بازاریابی شما عالی باشد.

دیوار سبز پالیز که بصورت موقت توسط ضیااکو طراحی و اجرا شده است
دیوار سبز پالیز که به مدت محدود جهت حضور در نمایشگاه تخصصی کشاورزی طراحی و اجرا شد

با دیوار سبز جدید خود به ضیااکو اعتماد کنید

ما بیش از 6 سال است که نیازهای خدمات کامل دیوار سبز را برعهده گرفته‌ایم. از طراحی تا اجرا و مراقبت را برای کارفرمایان تجاری و مسکونی درتمام مناطق تهران و شهرهای بزرگ ایران انجام‌داده‌ایم. ما علاوه بر ساخت یک دیوار سبز، با پیشرفته‌ترین تیم مراقبت، از آن‌ها نگهداری می‌کنیم. پس اگر به دنبال ایجاد تحول و تغییر در کسب‌وکارتان و سرمایه گذاری در دیوار سبز هستید، ما در ضیااکو منتظر شما هستیم.

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو