گیاهان دیوار سبز | راهنمای جامع درمورد گیاهان گرین وال

امروزه دیوار سبز، یکی از گزینه‌های جذاب و دوست‌داشتنی برای هر فضایی محسوب می‌شود. طبیعی است که عنصر اصلی این المان چشم‌نواز، گیاهان هستند. تقریباً می‌توان گفت هر گیاهی بسته‌ به‌شرایط می‌تواند در یک دیوارسبز رشد کند و از گیاهان مناسب دیوار سبز باشد. البته که این، یک قاعده کلی است و در عمل فاکتورهای مختلفی تأثیرگذارند. در همین راستا، در ادامه لیستی از گیاهانی که در انواع دیوار سبز ضیااکو مورداستفاده قرار می‌گیرند، ارائه خواهیم کرد.

فاکتورهای مؤثر در انتخاب گیاهان دیوار سبز

پیش از آن‌که بخواهیم به معرفی برجسته‌ترین گیاهان مناسب دیوار سبز بپردازیم، خوب‌است نگاهی به فاکتورهای مؤثر بیندازیم. معیارهایی که در انتخاب و کارایی گیاهان نقش بسیار مهمی دارند.

  • محیط، نکته کلیدی در انتخاب گیاهان

بدون شک، شرایط محیطی اصلی ترین فاکتور در سازگاری و ایجاد بستر رشد گیاه است. در نتیجه گیاهان فقط در محیط بهینه خود می توانند رشد و نمو نمایند. به عنوان مثال بیشتر سبزیجات و گیاهان دارویی، برای رشد به تابستان‌های آفتابی و گرم نیاز دارند. یا آن‌که ساکولنت ها به‌عنوان گیاهانی گرمادوست، تمایل دارند خشک و در معرض آفتاب کامل باشند. سرخس ها نیز مناطقی با نور سایه روشن را ترجیح می‌دهند. محیطی که در شب مرطوب و خنک باشد.

  • نور و شرایط روشنایی، مهم و اثرگذار

شاید بپرسید نور مناسب دیوار سبز کدام است؟ همان گونه که در مطلب بررسی انواع نور و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن اشاره کردیم، نور یک فاکتور تعیین‌کننده است. زیرا روشنایی برای گیاه یک عامل حیاتی برای رشد و دوام به‌شمار می‌رود. در نتیجه طیف رنگی، میزان درجه حرارت و شدت نور باید به صورت دقیق و تخصصی لحاظ شود. لذا برای انتخاب گیاهان مناسب دیوار سبز باید به این مسئله توجه ویژه داشت.

 

نوع کاربری و استفاده، عاملی تعیین‌کننده

عامل مهم دیگر، محیطی است که قرار است دیوار سیز در آن کار شود. طبیعتاً دیوار سبز به عنوان یک اثر هنری، مزایای مختلفی دارد. مزایایی که بهره‌گیری از آن‌ها، رابطه مستقیمی با استفاده درست از انواع دیوارسبز نظیر هیدروپونیک و یا گلدان‌های دیواری دارد. فضاهای بسته نظیر داخل ساختمان و فضاهای خارج نظیر نمای بناها و پاساژها، دو مورد مهم و کاربردی است.

  • فضای بسته نظیر آپارتمان، ادارات و …

برای محیط داخلی ساختمان، ادارات و مجموعه‌های تجاری، “گیاهان آپارتمانی” بهترین گیاهان مناسب دیوار سبز هستند. بیشتر آنها بومی مناطق سایه دار کف جنگل های بارانی استوایی هستند. حالت ایده‌آل آن‌ها نیز تقریباً همان محیط 21 درجه ای است که انسان در آن فعالیت می کند. بنابراین طبیعی است که بتوانیم زندگی خود را با این گیاهان پر کنیم. توصیه می‌کنیم مطلب ۳ دیوار سبز در رستوران های تهران که خیره کننده اند را بررسی کنید.

  • فضای باز نظیر نمای ساختمان ها

در فضای باز، انتخاب ها و گزینه های متعدد و زیادی وجود دارد. فضای داخلی به دلیل نور کم و رطوبت کم برای اکثر مکان ها محدودیت های بیشتری دارد. در این راستا خانواده فیلودندرون به عنوان یکی از مقاوم ترین گیاهان انتخاب خوبی به‌عنوان گیاهان مناسب دیوار سبز است. رنگ های متنوعی در شاخ و برگ، ساقه ها و ریشه های پررنگ دارند. می توانند به‌صورت ریزشی پایین بیایند یا به سمت بالا رشد کنند. همچنین بیشتر آن‌ها را می توان از قلمه ها پیوند زد. در نتیجه به راحتی می توانید یک باغ پیرامون خود گسترش دهید!

مشاوره فنی و تخصصی، بهترین راهکار!

ما در ضیا اکو با دراختیار داشتن دانش فنی و کارشناسان متخصص و کاربلد، توان ارائه بهترین پیشنهاد را داریم. ضمن آن که علاوه بر تخصص، از شرایط نگهداری و مراقبت گیاهان به خوبی آگاهی داریم. بهره‌گیری مجموعه‌های تخصصی از خدمات ضیااکو نیز گواه خوبی بر این ادعاست. دیوار سبز هوآوی، دیوار سبز فرمانیه مال و دیوار سبز رستوران وایب، تنها گوشه‌ای از آن‌هاست. در نتیجه اگر نگران انتخاب گیاهان مناسب دیوار سبز هستید، می‌توانید باخیالی آسوده به ضیااکو اعتماد کنید.

اگر به‌دنبال اطلاعات بیشتری هستید و می‌خواهید بدانید کدام گل و گیاه خاص را می توان در دیوار سبز کاشت؟ این مطلب را از دست ندهید!

بررسی گیاهان مناسب دیوار سبز

همان‌گونه که اشاره شد، عوامل مختلفی در انتخاب گیاهان مناسب دیوار سبز نقش دارند. با درنظرگیری این موارد استفاده از برخی گیاهان رواج بیشتری دارد. برخی از برجسته‌ترین آن‌ها عبارتند از:

گیاهان گرمسیری کم نور

این نوع گیاهان برای دیوارهای دور از پنجره یا فقط نور مصنوعی مناسب است. لامپ های هالوژن بهترین نور مصنوعی را ارائه می دهند، اما برق زیادی را مصرف می کنند. چراغ های LED با شدت بالا یا چراغ های فلورسنت نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد. البته توصیه‌می‌کنیم از نورسنج استفاده کنید تا مطمئن شوید که حداقل 2500 لوکس روی همه گیاهان می افتد. هر چه بیشتر بتوانید تهیه کنید، گیاهان سالم تر خواهند بود.

آنتریوم بعنوان نمونه ای از گیاهان دیوار سبز ضیااکو
آنتریوم
آگلونما مشکی بعنوان نمونه ای از گیاهان دیوار سبز ضیااکو
آگلونما مشکی
فیلودندرون بعنوان نمونه ای از گیاهان دیوار سبز ضیااکو
فیلودندرون اسکاندنس
مانسترا یا برگ انجیری بعنوان نمونه ای از گیاهان دیوار سبز ضیااکو
مانسترا
شفلرا بعنوان نمونه ای از گیاهان دیوار سبز ضیااکو
شفلرا
کنگو بعنوان نمونه ای از گیاهان دیوار سبز ضیااکو
فیلودندرون کنگو

گیاهان گرمسیری پر نور

نور طبیعی غیرمستقیم می‌تواند نور کافی را برای مکان‌های داخلی در مقابل این گیاهان فراهم کند. این نوع گیاهان نیاز به شدت نور قابل توحهی دارند. در نتیجه هنگام استفاده باید این شرایط به خوبی سنجیده شود. 7000 لوکس نور می تواند این گیاهان را شاد نگه دارد. یا مجموعه ای از چراغ های متال هالید می تواند روشنایی کافی در این زمینه را فراهم نماید.

آگلونما نقره ای بعنوان نمونه ای از گیاهان دیوار سبز ضیااکو
آگلونما نقره ای
سیسوس بعنوان نمونه ای از گیاهان دیوار سبز ضیااکو
سیسوس
کالاته آ بعنوان نمونه ای از گیاهان دیوار سبز ضیااکو
کالاته آ
نخل ها بعنوان نمونه ای از گیاهان دیوار سبز ضیااکو
انواع پالم
فیکوس
ورزیا

سرخس ها

هیچ چیز لذت بخش تر از دیواری از سرخس های آبشاری نیست. آن‌ها عاشق چراغ های 7000 لوکسی هستند؛ اما معمولاً سایه را به شرایط نیم سایه ترجیح می دهند. سرخس‌ها متعلق به شمال غربی اقیانوس آرام هستند که در آنجا دائماً در رطوبت هستند. عصرهای خنک با نسیم ملایم را ترجیح می دهند! بسیاری از سرخس ها در ترکیب با مجموعه های گرمسیری با نور زیاد عالی عمل می کنند.

جمع بندی

انتخاب گیاهان مناسب دیوار سبز، یکی از مهمترین نکات در به‌کارگیری و استفاده از دیوارسبز می‌باشد. در این مطلب سعی کردیم تا مهمترین پارامترهای تأثیرگذار نظیر شرایط محیطی و نقش مشاوره را بررسی کنیم. همچنین به معرفی و بررسی اجمالی انواع گیاهان بپردازیم. در همین راستا تیم ضیااکو آماده ارائه هرگونه خدمات از جمله مشاوره رایگان به شما مخاطبان گرامی است.

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو