مزایا و معایب دیوار سبز یا گرین وال

بدون تردید، دیوار سبز از جمله گزینه‌های فوق‌العاده جذاب برای اضافه‌شدن به هر ساختمان و بنایی است. مطمئناً دانستن مزایا و خصوصاً محدودیت‌ها و معایب دیوار سبز، می‌تواند منجر به انتخابی آگاهانه‌تر و تصمیم‌گیری بهتر شود. در همین راستا قصد داریم تا مزایا و مشکلات دیوار سبز را مورد بررسی قراردهیم. پس اگر به دنبال تهیه و سفارش دیوار سبز هستید، این مطلب را از دست ندهید!

دیوار سبز بیرونی تمپورال که بصورت هیدروپونیک توسط ضیااکو طراحی و اجرا شده است
دیوار سبز تمپورال واقع در تهران

نگاهی کوتاه به دیوار سبز

دیوار سبز یا گرین وال، فضایی پوشیده از گیاهان است که جلوه چشم‌نوازی به فضای داخلی یا خارجی ساختمان می‌بخشد. همان‌گونه که در مطلب دیوار سبز چیست اشاره شد، دیوار سبز یک سیستم طبیعی است که ارزش‌ها و امتیازات مختلفی به‌همراه دارد. دیوار سبز اغلب بر روی امتداد عمودی کار می‌شود که از این حیث به آن باغ عمودی نیز می‌گویند.توجه به مساحت کار، نوع گیاه، شیوه نصب و عایق رطوبتی نیز اهمیت ویژه‌ای در مواجهه با معایب دیوار سبز و حل مشکلات دیوار سبز دارد. انتخاب نوع دیوار سبز از جمله دیوار سبز هیدروپونیک یا گلدان‌های دیواری  عامل تعیین‌کننده‌ای در این خصوص محسوب می‌شود.

مزایای دیوار سبز

دیوار سبز مزایای ارزشمند و متعددی برای مجموعه شما به ارمغان می‌آورد. از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جلوه ای کم نظیر: بدون شک چشم‌انداز و ظاهری زیبا و جذاب از مهمترین مزایای دیوار سبز است. این مزیت از ابعاد مختلف فردی و اجتماعی تأثیرگذار است.
  • تنوع گیاهی : ساختار دیوار سبز پویاست و بسته به شرایط می‌توان از انواع گیاهان برای دیوار سبز استفاده کرد.
  • ارتقای سلامت و کیفیت محیط: بهبود شرایط تصفیه هوا و ایجاد محیطی آرامش‌بخش و کم استرس از دیگر مزایای دیوار سبز است.
  • عدم اشغال فضای زیاد: باتوجه به ابعاد ساختمان‌های امروزی، اشغال نکردن فضا، از برجسته‌ترین مزایای دیوار سبز است.
  • قابلیت جذب سرمایه: بدون شک دیوار سبز با ظاهر خاص خود می‌تواند در جذب مشتری بسیار مؤثر باشد. لذا دیوار سبز از منظر اقتصادی و سرمایه‌گذاری نیز عنصری ویژه و تأثیرگذار است.
  • گزینه‌ای ایده‌آل برای دکوراسیون: بافت طبیعی دیوار سبز سبب ایجاد دکوری خاص و همچنین فضایی مطبوع می‌شود.
از مزایای دیوار سبز می توان به جلوه ی کم نظیر آن در فضای باز اشاره کرد
از مزایای دیوار سبز می توان به جلوه ی کم نظیر آن در بام سبز اشاره کرد - ضیااکو

بررسی معایب دیوار سبز

در کنار مزایا و ویژگی‌های مثبت دیوار سبز، بررسی معایب و مشکلات دیوار سبز نیز اهمیت دارد. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهدشد، احتمالاً ابهام و یا پرسش‌های شما هم باشد. پس اگر هنوز در تهیه و انتخاب دیوار سبز تردید دارید، ادامه مطلب برای شماست!

1- شرایط تعمیر و نگهداری

به‌خاطر داشته‌باشید، دیوار سبز به دلیل استفاده از المان‌های زنده و گیاهان، شرایط تعمیر و نگهداری جزء جدایی‌ناپذیر آن است. ایجاد فضای مناسب و کافی جهت رشد گیاهان و امکان دسترسی به فضای لازم برای تعمیر ازجمله این موارد است. قابلیت شستشو، هرس و پیرایش گیاهان نیز از دیگر نکات حائز اهمیت سبز است. در نتیجه، پیش از انتخاب و اجرای دیوار سبز باید به این موارد توجه نمایید.

بر اساس دانش ما و به دلیل تنوع دیوار سبز و امکان کار با طیف وسیعی از گیاهان، شرایط تعمیر و نگهداری قابل کنترل است. ضمن آن که بسته به محیط و شرایط کارفرما، می‌توان از سیستم‌های متناسب با شرایط استفاده کرد. همچنین ضیااکو، نکات و اقدامات لازم جهت نگهداری و تعمیر را پشتیبانی می‌کند.

2- انتخاب درست گیاهان

یکی از شاه‌کلید‌های مهم در استفاده از گرین‌وال و یکی از مهمترین معایب دیوار سبز، لزوم انتخاب درست گیاهان است. عدم رعایت این نکته نه‌تنها مزیتی برای شما به ارمغان نمی‌آورد، بلکه می‌تواند به خانه یا محیط کار آسیب برساند! در نتیجه اینکه کدام گل و گیاه خاص را می توان در دیوار سبز کاشت؟ و انتخاب صحیح و دقیق آن‌ها نکته حائز اهمیتی است.

برخی گیاهان دیوار سبز، سرعت رشد قابل‌ملاحظه‌ای دارند. برخی گیاهان ممکن است برای کودکان و یا حیوانات خانگی سمی باشند. برخی گیاهان نیز نیاز به شرایط روشنایی و آبیاری خاصی دارند. درنتیجه، این موارد باعث شده تا چالش انتخاب گیاه مناسب، از مشکلات اصلی و مشکلات دیوار سبز به شمار رود.

علی رغم حساسیت بالای انتخاب گیاهان، برنامه‌ریزی درست و تجربه بالا می‌تواند به‌راحتی این مشکل را مدیریت نماید. در واقع با بررسی شناسنامه و مشخصات گیاهان و تطابق آن با شرایط محیطی اجرای دیوار سبز، می‌توان انتخابی درست و هوشمندانه داشت. ضیااکو با انجام صدها پروژه در ابعاد مختلف داخلی و خارجی، آماده ارائه مشاوره و انجام برنامه‌ریزی‌های دقیق است. توصیه می‌کنیم این سه دیوار سبز خیره کننده  طراحی شده توسط ضیااکو را مشاهده و بررسی کنید!

دیوار سبز آرین موتور که در فضای داخلی شرکت آرین دیزل توسط ضیااکو طراحی و اجرا شده است
انتخاب گیاهان و نگهداری تخصصی ضیااکو باعث شده است دیوار سبز آرین موتور نزدیک به 4 سال سبز بماند

3- آبیاری گیاهان، فاکتوری چالش‌برانگیز

از دیگر موارد مهم در مشکلات دیوار سبز، شیوه و نحوه آبیاری گیاهان است. در واقع اینکه چگونه گیاهان را آبیاری می‌کنید نقش مهمی در زنده نگه داشتن دیوار سبز دارد. در کنار ایجاد شرایط مناسب برای آبیاری، پیش‌بینی اقدامات لازم جهت عدم نفوذ رطوبت به ساختمان نیز بسیار اهمیت دارد.

به خاطر داشته باشید، ایجاد شبکه آبیاری و زهشی مناسب از رموز موفقیت در ایجاد گرین وال به‌شمار می‌رود. اتخاذ شرایط مناسب ضدآب در داخل و همچنین اطراف باغ موضوع مهمی در کنترل معایب دیوار سبز است. این کار سبب جلوگیری از آسیب به بافت ساختمان می‌شود. امری که عدم توجه به آن منجربه ایجاد خسارت‌های مالی و فیزیکی بسیاری خواهدشد.

در نظر داشته باشید که پیش از اجرای سیستم دیوار سبز، بایستی سیستم دقیق آبیاری و همچنین زهکشی مناسب برای خروج آب طراحی شود. در نتیجه طراحی حرفه‌ای  و تخصصی به خوبی این موضوع را برطرف می‌کند. مواردی نظیر برنامه‌ریزی‌های لازم نظیر ابعاد گرین وال و فاصله مناسب از دیوار ساختمان در دستورکار قرارگیرد. پوشش‌های محافظ و همچنین انتخاب سیستم‌های ویژه با توجه به شرایط ساخت دیوار، از دیگر فاکتورهای مهم می‌باشد.

4- قیمت دیوار سبز

مسئله قیمت و هزینه اجرا از دیگر محدودیت ها و مشکلات دیوار سبز برای استفاده‌کننده‌گان است. در این خصوص عوامل مختلفی نظیر ابعاد و اندازه، انواع گیاهان دیوار سبز و ابزار به کارگرفته شده، مؤثر است. پیچیدگی شرایط اجرا، مساحت دیوار، جنس قاب و همچنین نوع فرآیند آبیاری از دیگر موارد مهم می‌باشد. در نتیجه می‌توان گفت قیمت دیوار سبز به فاکتورهای مختلفی وابسته بوده و متغیر است.

راهکار: بسیاری از کاربران نگران هزینه‌های بالای تهیه و اجرای این المان کاربردی هستند. اما با درنظرگیری نکات و تصمیمات مناسب می‌توان هزینه ها را در بهینه ترین حالت قرار داد. شما با مدیریت، برنامه‌ریزی و انتخاب درست گیاهان می‌توانید هزینه‌ها را به طرز چشمگیری کاهش دهید. این امر مستلزم استفاده از مشاوره مجموعه‌ای تخصصی و باتجربه است. شما عزیزان، ضمن دریافت مشاوره تخصصی از کارشناسان ضیااکو، برای استعلام قیمت دیوار سبز می‌توانید با ما در تماس باشید.

دیوار سبز هدیش مال واقع در هروی تهران که بزرگترین دیوار سبز داخلی ایران نام دارد
بلندترین دیوار سبز داخلی ایران که توسط ضیااکو اجرا و نگهداری شده است

کلام آخر

در این مطلب سعی شد تا مهمترین مزایا و معایب دیوار سبز معرفی و مورد بررسی قرار گیرد. خصوصاً مشکلات دیوار سبز که به عنوان پارامترهایی تعیین کننده در انتخاب و تهیه دیوار سبز هستند. بدون شک آگاهی و شناخت دقیق این موارد منجر به بهترین انتخاب خواهدشد. مجموعه ضیا اکو به عنوان مرجع تخصصی اجرای انواع دیوار سبز، آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان است. همچنین می‌توانید نظرات خود را در انتهای همین مطلب با ما در میان بگذارید.

تماس با ضیااکو

جهت دریافت مشاوره و آشنایی با خدمات دیوار سبز و نگهداری ضیااکو

به اشتراک گذاری مطلب

در واتس‌اپ
در تلگرام
در لینکدین
به ایمیل

دیگر مقالات ضیااکو