دیوارسبز چیست؟

دیوارهای سبز (همچنین به عنوان دیوارهای گیاهی، دیوارهای زنده یا باغهای عمودی شناخته می شوند) در سال های اخیر  روند رو به رشدی تجربه کرده اند.

تلفیق سبزینگی با المان های شهری، نه تنها باعث جذاب تر شدن محیط زندگی شده است ، بلکه دارای مزایا و اهداف دیگری نیز می باشد.

تلفیق معماری با طبیعت و گیاهان، یک ایده جدید نیست، بلکه از زمان‌های اولیه، منظرهای طبیعی و ساخته شده با بناهای شهری در هم آمیخته شدند. فضاهای سبز طراحی شده هم‌زمان با شکل‌گیری دغدغه‌های انسان در مورد معماری نیز پدیدار گشت.

برای هر شرایطی، یک دیوار سبز مناسب وجود دارد که این دیوار سبز میتواند در داخل یا خارج از ساختمان، به صورت متصل به دیوار یا با فاصله از دیوار و… باشد

اما دقیقا چطور دیوارهای سبز ساخته شده است، و چگونه می توان بین انواع مختلف مختلف تمایز قائل شد؟

در این نوشته ما میخواهیم در مورد موضوعات زیر به بحث بپردازیم:

تعریف دیوار سبز

توابع و مزایا چیست؟

چه نوع دیوارهای سبز وجود دارد؟

گیاهان در دیوار سبز چه عملکردی دارند ؟

از چه گیاهانی  در دیوار سبز استفاده می شود؟

بهداشت و نگهداری یک دیوار سبز

چگونه دیوار سبز خود را داشته باشید ؟

تعریف دیوار سبز

– مطابق تعریف (مرکز دیوار سبز دانشگاه استافوردشای): “گیاهانی که بر روی  سطح عمودی یا مقابل آن رشد می کنند” دیوار سبز را  ایجاد می کنند.

دیوارهای سبز در واقع سازه های عمودی هستند که انواع مختلفی از گیاهان و تجهیزات وابسته در آن وجود دارند.

یک محیط کشت گیاه معمولا شامل خاک، سنگ یا آب می شود. از آنجا که کاشت گیاهان روی دیوار های سبز است، معمولا شامل سیستم های آبیاری داخلی هستند.

دیوارهای سبزمتفاوت با نمای سبز می باشد، که غالبا در نمای بیرون ساختمان دیده می شود در این ساختار  از دیوارهای خارجی ساختمان،به عنوان تکیه گاه استفاده می شود.

در دیوارهای سبز، محیط رشد روی سطح یا ساختار دیوار است، در حالی که در نمای سبز ریشه گیاهان در زمین است. مضاف بر این، در نمای سبز  زمان زیادی طول می کشد برای رشد گیاهان برای اینکه بتوانند  به اندازه کافی تمام دیوار را کاملا  پوشش دهند، در حالی که در دیوارهای سبز این زمان کمتر است مخصوصا اگر از گیاهان اماده (قبلا کاشته شده ) در بستر دیوار استفاده کرد

تفاوت دیوار سبز با نمای سبز

دیوارهای سبز هوشمند  تقریبا به دیوارهای سبز معمولی شباهت دارند، با این تفاوت که با استفاده از هوش مصنوعی و تکنولوژی، اهداف بیشتری را دنبال می کنند. از ویژگی های حائز اهمیت دیوار سبز هوشمند این است که میتواند به صورت اتوماتیک و از راه دور نظارت شود و اثرات کیفی آن متعاقبا افزایش یابد.

علاوه بر مزایای بصری و بیوفیلیا ( بیوفیلیا مطابق تعریف ادوارد ا. ویلسون : تمایل ذاتی انسان ها برای پیوند با طبیعت و دیگر اشکال زندگی )

همه ی گونه های دیوارهای سبز، می توانند از طریق بهبود گردش هوا، علاوه بر ایجاد محیط رشد برای گیاه ، از ویژگی های طبیعی تصفیه هوا و رطوبت برای محیط اطراف نیز برخوردار باشند.

فواید دیوار سبز چیست ؟

مزایای زیادی  برای ایجاد دیوارهای سبز وجود دارد که شاخص ترین آن ، مزایای بصری دیوار های سبز می باشد که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. دیوار های سبز با شکوه  قطعا می توانند تاثیر چشمگیری برای تزئین محیط شهری ساخته شده از بتن و آهن ایجاد کند،همچنین می تواند جایگزینی برای کشاورزی شهری، باغبانی باشد و همچنین در دکوراسیون  داخلی نیز استفاده شود

-مزایا برای انسان ها

دیوارهای سبز می توانند ما را شادتر و کارآمدتر بکنند، زیرا آنها از نیاز ذاتی ما به طبیعت نشات می گیرند

 قرار دادن عناصر طبیعی در مکان هایی که به طور کلی نمیتوان آنها را مشاهده کرد، روحیه و خلق مثبت  را افزایش می دهد و باعث می شود که ما بیشتر هوشیار و خوش بین باشیم. این اثر به عنوان مفهوم بیوفیلیا نیز شناخته می شود.

مطالعات همچنین نشان داده است که طبیعت می تواند رفتارهای منفی مانند تجاوز و اضطراب را کاهش دهد. علاوه بر این، ارتباط با طبیعت  کاهش استرس و خستگی ذهنی را نیز موجب می شود. همه ی این ها واکنش اتوماتیک بدن ما هنگام حضور در کنار عناصر طبیعی است.

مسائل مربوط به آلودگی هوا و کیفیت آن، موضوع تأثیرات گیاهان بر کیفیت هوا را بیشتر مورد توجه قرار داده و اهمیت آن بیش از پیش کرده است. اثر تصفیه هوای گیاهان از طریق میکروب های ریشه ی گیاهان حاصل می شود که می تواند مواد شیمیایی را به عنوان مواد مغذی مورد استفاده خود قرار دهند.

علاوه بر تأثیرات مستقیم بر روی سلامت، کیفیت هوای نیز بهبود یافته و همچنین برای تقویت هوشیاری و توانایی های شناختی افراد نیز ثابت شده است.

با این حال، ناگفته نماند که دیوارهای سبز معمولی(منفعل- یا گیاهان به تنهایی) هوا را به طور قابل ملاحظه ای  پاک نمیکنند ولی دیوارهای هوشمند سبز به همراه تکنولوزی بیوفیلتراسیون بکار رفته در دیوار سبز به این نتیجه نائل می شوند.

ویژگی های ساختمان دوستی

دیوارهای سبز بیرونی و نماهای سبز به عنوان عاملی برای صرفه جویی کردن در مصرف انرژی به شمار می روند که مقرون به صرفه نیز می باشد زیرا گیاهان دمای کلی ساختمان را که در معرض تابش آفتاب هستند را کاهش داده. و همچنین، آنها میزان فرار گرما را در طول زمستان را نیز کاهش می دهند. علاوه بر این، فرایند ترشح گیاهان می تواند  دمای داخل ساختمان را نیز کمی کاهش دهد، در نتیجه به عنوان یک راه حل موثر برای کم کردن هزینه های انرژی میتوان روی آن سرمایه گذاری کرد.

وجود دیوار سبزبه کاهش سطح سر و صدا نیز کمک می کند.

چه نوع دیوارهای سبز وجود دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، انواع دیوارهای سبز وجود دارد. راه حل های پیشنهادی با در نظر گرفتن نوع کاربری درفضاهای داخلی، فضای باز، اندازه ی دیوار سبز  و… مدل های دیوار سبز  و… متفاوت است. علاوه بر این، طراحی و تولید انواع دیوارهای سبز به طور مداوم در حال توسعه است و گزینه های بیشتری برای اهداف مختلف ارائه می شود.

دیوارهای سبز داخلی یا دیوار سبز بیرونی

دیوارهای سبز داخلی و خارجی برای اهداف مختلف و در محیط های متفاوت استفاده می شود. آنها می توانند از طیف وسیعی از مواد و گیاهان، بسته به نیاز مشتری برای هر محیط، ساخته شوند.

دیوارهای سبز بکار رفته در فضای باز عمدتا عناصر بصری هستند. اگر چه آنها می توانند کاهش هزینه ای نیز داشته باشند که موجب کاهش دمای کلی، جذب آب باران یا ایزوله کردن ساختمان ها می شود، اما بیشتر آنها برای سبز کردن در منظره های شهری استفاده می شود. البته ساخت این دیوارهای سبز در نمای بیرونی دارای محدودیت هایی از لحاظ شرایط آب و هوایی نیز می باشد زیرا شرایط آب و هوایی بر گیاهان ساختار دیوار سبز اثر می گذارد.در نتیجه دیوارهای سبز داخلیآنها اغلب راحت تر نگهداری می شوند.

استنلی هارت وایت ، استاد معماری منظر در دانشگاه ایلینویز از سال ۱۹۲۲ تا ۱۹۵۹ ، در سال ۱۹۳۸ “ساختار و سیستم معماری با پوشش گیاهان دارویی” را به ثبت رساند ،  محبوبیت دیوارهای سبز اغلب به پاتریک بلان ، گیاه شناس فرانسوی متخصص در اجرای جنگلهای گرمسیری اختصاص دارد. وی با معمار ادرین فاینسیلبر و مهندس پیتر رایس برای اجرای اولین دیوار سبز بزرگ  Mur Vegetal در سال ۱۹۸۶ در Cité des Sciences et de l’Industrie در پاریس همکاری کرد و از آن زمان تاکنون در طراحی و اجرای تعدادی فعالیت داشته است. از تاسیسات قابل توجه (به عنوان مثال Musée du quai Branly ، همکاری با معمار ژان نوو می باشد

دیوارهای هوشمند و فعال سبز تنها در فضاهای داخلی استفاده می شوند، زیرا بازده تصفیه هوا آنها به اندازه کافی قدرتمند نیست تا بتوانند در فضاهای بیرونی تاثیر بگذارند. علاوه بر این، گیاهانی که در این دیوارهای سبز استفاده می شوند، مناسب فضای داخلی (آپارتمانی ) هستند بر خلاف گیاهان دیوار سبز بیرونی مناسب و سازگار با شریط جوی بیرون می باشند .البته ذکر این نکته حایز اهمیت هست که انتخاب گیاه متناسب با شرایط اقلیمی نیز می باشد

طراحی دیوار های سبز معمولا فقط به اندازه محدود نمی شوند. اگرچه مدل های عریض نسبت به سازه های طولی نگهداریشان آسان تر است، با این حال فرآیند کلی طراحی و تولید دیوار سبز در بین محصولات متفاوت تقریبا یکسان است.

دیوارهای سبز از ماژول های فلزی یا پلاستیکی که معمولا مستطیل شکل هستند، ساخته می شود ساخت ماژول های دایره ای شکل مشکلتر از مستطیلی شکل می باشد

بیشتر دیوارهای سبز داخلی، روی یک دیوار نصب شده اند، اگر چه استفاده از مدل های یکپارچه و دو طرفه نیز غیر معمول نیستند. از لحاظ تجاری، دیوار سبز متناسب با نیاز مشتری ساخته و راه حل های منحصر به نیاز استفاده می شود.

گیاهان چه می کنند؟

گیاهان موجود در دیوار سبز به محیط رشد نیاز دارند تا ریشه در آن قرار گیرد. محیط رشد معمولا در درون ساختارهایی (مانند کیسه، گلدان یا جعبه) قرار می گیرد، که با هم یک سیستم را تشکیل می دهند. این ترکیبات در انواع مختلف ظاهر می شوند و به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شوند: خاک سبک، نمد، ورق و سیستم های تصفیه هوا وسیستم های آبیاری  وساختار های نگه دارنده دیوار سبز .

همانطور که از اسم نام می گیریم، سیستم های مات، معمولا از فیبر نازک یا احساس ساینده ساخته شده اند، در حالی که سیستم های سیستم رشد شکننده خاک را به یک قفسه یا کیسه بسته بندی می کنند (که پس از آن روی یک دیوار قرار می گیرند). گیاهان خود را مستقیما بر روی مات ریشه می کنند و نیازی به حاشیه های خالی ندارند (مانند خاک). ورق های کاغذی شبیه به سیستم های مات هستند، اما از ورقه های پلی اورتان معدنی الگوی که بیشتر از فیبر کوپال یا احساس می کنند، تشکیل می شوند. سیستم های ساختمانی با ایجاد یک بلوک که می تواند در اشکال و اندازه های مختلف ساخته شود، سیستم های سست و مات را ترکیب می کند. به عنوان مثال: سبز می تواند به رسانه های شل کاشته شود، در گلدان قرار داده شود و به یک ساختار دیوار با آبیاری داخلی ساخته شود.

در سیستم های رسانه ای شل، خاک، سنگ آبی، سنگ های آتشفشانی و هیدروپونیک، روش های رایج برای رشد گیاهان است. انتخاب رسانه های رشد شکننده در طی پنج سال گذشته به شدت افزایش یافته است.

از چه گیاهانی استفاده می شود؟

با این حال، انواع مختلف پوشش گیاهی می تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما بعضی محدودیت ها بسته به نوع و هدف دیوار سبز وجود دارد.